Yükleniyor...

Bitcoin Madencilik Endüstrisi Devlerin Tekeline Giriyor

Bugün yayımlanan TokenInsight yıllık raporunda, 2020'nin sonuna kadar Bitcoin madencilik endüstrisinin sadece dört firmanın tekeline gireceği öngörülüyor.

Bitcoin Madenciliği

Bugün yayımlanan TokenInsight yıllık raporunda, 2020’nin sonuna kadar Bitcoin madencilik endüstrisinin sadece dört firmanın tekeline gireceği öngörülüyor. Rapor, Bitmain, Microbot, Canaan ve Ebang arasında devam eden rekabetin bir sonucu olarak şirketlerin pazar paylarının yüzde 95’in üzerine çıkacağını ortaya koyuyor.

Decrypt’e konuşan TokenInsight analisti Johnson Xu, “Dört şirket geçmişte güçlü pazar gücüne sahipti; geleceğe doğru yol alan bu güçlü pazar bu dört şirketin baskın olduğu bir alana dönüşecek.” ifadelerini kullandı.

Madencilik donanım endüstrisine girişin önünde çok yüksel engeller olduğundan dolayı başka firmaların söz konusu şirketlere meydan okuyamacağını belirten Xu, sektördeki firmaların hayatta kalabilmek için küresel lojistik ve pazarlamaya ek olarak araştırma ve geliştirmeye önemli kaynaklar ayırmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Raporda, 2019’da yüzde 55-58 olan Bitmain’in pazar payının 2020’de yüzde 63’e çıkacağı, Canaan’ın 2019’da yüzde 10-15 olan pazar payının ise 2020’de yüzde 18’e çıkmasının beklendiği ifade ediliyor. Öte yandan MicroBT’nin 2019’da yüzde 20-25 olan pazar payının 2020’de yüzde 10’a düşeceği öngörülüyor.

Rapor ayrıca Mayıs ayında gerçekleşecek yarılanmanın ardından bulut madenciliği ürünlerinin sayısının artacağını işaret ediyor. Bu bulguya gerekçe olarak, bulut madenciliği ürünlerinin madencilik endüstrisi hakkında bilgi edinmeye meraklı olanlar tarafından kolayca satın alınabilmesi gösteriliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner