Yükleniyor...

Cryptojacking Koruması, Microsoft’un Edge Tarayıcısı İçin Bir Odak Alanı

Bilgi teknolojisi devi Microsoft'un web tarayıcısı olan Edge, artık kripto para ile ilgili kötü amaçlı yazılımları engelliyor.

hackerlar cryptojacking icin microsoft word u kullanabilir

Bilgi teknolojisi devi Microsoft’un web tarayıcısı olan Edge, artık kripto para ile ilgili kötü amaçlı yazılımları engelliyor.

Microsoft Edge sözcüsünün 10 Şubat’ta yaptığı açıklamaya göre, web tarayıcısının en son sürümünde, bazı yasadışı kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılımlarını engelleyebilecek yeni bir PUA (Potansiyel Olarak İstenmeyen Uygulamalar) engelleme özelliği bulunuyor.

Microsoft’un Edge kullanıcılarını yasadışı kripto para birimi madencilerinden korumayı planlayıp planlamadığı sorulduğunda, sözcü “bunun belirli bir odak alanı olacağını” söyledi. Cryptojacking, giderek bir siber güvenlik tehdidi haline geldiğinden, bu sorunun üstesinden gelme çabaları da artıyor.

Yeni Bir Siber Güvenlik Özelliği

Cryptojacking, bilinmeyen ana bilgisayarların donanımı üzerinde yasadışı olarak madencilik kripto para birimleri uygulamasıdır. Cryptojacking’e kurban giden cihazlar genellikle daha düşük pil ömrü gösterir ve daha az duyarlı hale gelir.

Microsoft’un ana ürün yöneticisi Amitai Rottem, yeni özelliği 30 Ocak’ta bir tweet’le işaret etti. Teknoloji devinin web platformu program yöneticisi Eric Lawrence, bu özelliğin PUA içeren indirmeleri engellediğini açıkladı.

Microsoft, uzun süredir uygulanan Microsoft Edge Tracking Protection özelliğinin varsayılan olarak bilinen kripto para birimi madencilik yazılımlarını da engellediğini belirtti. Microsoft’un Aralık 2019 başında yayınladığı bir blog yazısı şöyle:

“İzleme engellemenin etkinleştirildiğinde, Disconnect’in izleme koruma listelerinde Parmak İzi veya Şifreleme kategorilerine giren siteler için depolama erişimini ve kaynak yüklerini her zaman engelleyeceğini belirtmek gerekir.”

Uygulama daha yaygın hale geldikçe dünya çapındaki yetkililer, cryptojacking’e karşı harekete geçiyor. Ocak ayı başlarında Interpol, Güneydoğu Asya’da MikroTik yönlendiricileri etkileyen cryptojacking’i azaltmak için siber güvenlik firması Trend Micro ile işbirliği yaparken, 2019 Ağustos ayında , Fransız polisi , masum kullanıcıların makinelerinde monero madenciliği için kullanılan büyük bir botnet’i kapattı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner