Yükleniyor...

Bitcoin Madencilik Havuzları Nelerdir?

Donanım ve yazılımlar aracılığıyla kripto para üretimi yapmak, kripto para transferlerini kaydedip onaylamakla sorumlu kişilere madenci denir.

Madencilik Havuzu

Donanım ve yazılımlar aracılığıyla kripto para üretimi yapmak, kripto para transferlerini kaydedip onaylamakla sorumlu kişilere madenci denir. Yaptıkları işlemlerin tamamına da madencilik denir.

Madencilik havuzu, işlem güçlerini bir ağ üzerinden paylaşan madencilerin kaynaklarını ortak bir havuzda toplaması sonucu oluşmaktadır. Madencilerin birlikte kazma işlemi yaparak hızlı gelir elde etmesi madencilik havuzu ile mümkündür.

Bitcoin işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesinde büyük katkısı olan madenciler, gönderim işlemlerinin toplandığı blokların şifrelerini çözerek para transferinin yapılmasını sağlar. Bitcoin madencilik ilk yıllarında kişilerin bilgisayarları üzerinden kolayca madencilik yapabileceği durumdadır. Ancak değerlerin artmasıyla zorlu bir hal almaya başlar. Kâr etmek için birtakım madencilik donanımları tercih edilmeye ve kullanılmaya başlanır.

Madencilik havuzu oluşturma ve kazma işleminin çeşitli ekipmanlar aracılığıyla kolaylaşması akıllara var olan merkeziyetsiz sistemin yeteri kadar güvenli olup olmadığı sorularını getirir. Kripto paraları bu denli güvenli yapan şey tek bir varlık ya da kişi kontrolünde olmayan blockchain sistemidir.

Madencilik Havuzları Nasıl Çalışır?

Madencilik havuzlarını kontrol ve organize eden koordinatörler bulunmaktadır. Madencilik havuzu koordinatörlerin başlıca hedefi farklı madencilerin aynı blok üzerinde çalışmasının önüne geçerek enerji kullanımından tasarruf edilmesi ve kaynak kullanımlarının boşa gitmemesini sağlamaktır.

Koordinatörlerin bir diğer görevi madencilerin blokzincirine ne kadar blok kattığını tespit edip onların bu doğrultuda ödüllendirilmesini sağlamaktır. Hangi madencinin ne kadar ödüllendirileceğini belirlemek için bazı yöntemler mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanları pay başına ödeme (PPS) ve son N pay başına ödeme (PPLNS)’dir.

Madencilik havuzu sisteminin nasıl ilerlediğini anladıktan sonra kullanıcılar en iyi madencilik havuzu arayışına girer. Kripto para dünyasında madencilerin kilit rolü, çeşitli madencilik havuzlarının piyasaya dahil olmasına ve madencilere seçenekler sunmasına yol açar. En çok tercih edilen havuzlar şu şekildedir: Ethermine, 2Miners, Nanopool, Poolin, AntPool ve F2Pool’dur.

Untitled 1 21

Madencilik Havuzunun Avantajları Nelerdir?

Bireysel madencilik hem kurulum gerektiren pahalı cihazlar hem de tek başınıza bir bloğu kazmak açısından zorlayıcı olabilir. Düzenli bir gelirin olmaması ve artan elektrik maliyetiyle tercih edilen bir girişim değildir. Ancak bir madencilik havuzuna dahil olmak size aşağıdaki bazı avantajları sağlayabilir:

  • Düşük maliyet: Bireysel madenciliğe göre daha az cihaz ve elektrik maliyeti gerektirir.
  • Kârlılık: Bireysel madencilikte kâr etme şansınız oldukça düşüktür, fakat madencilik havuzları kâr elde etme ihtimalinizi artırır.
  • Kolektif çalışma: Havuzda bulunan diğer madencilerle çalışmak başarınızı ve kâr oranınızı büyük oranda yükseltir.

Madencilik Havuzunun Dezavantajları Nelerdir?

Madencilik havuzunda madenci olmanın ise bazı dezavantajları şunlardır:

  • Bireysellikten uzak olması: Havuzda birçok kişiyle beraber olacağınız için bağımsızlıktan ödün vermek zorunda kalırsınız.
  • Havuz şartları: Her havuzun kendi içinde belirlediği şartlara uyum göstermek madencilik yapabilmek için büyük önem taşır.
  • Ödül paylaşımı: Yaptığınız kazma işlemleri tek bir yerde toplanır ve koordinatör tarafından havuzdaki kişi sayısına eşit olarak paylaştırılır. Bu şekilde büyük kârlar elde etmek pek de mümkün değildir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner