Yükleniyor...

Bitcoin Madencilik Havuzlarında Yarılanmanın Etkileri Hissediliyor

Ocak ayında Çinli Bitcoin madencilik devleri Pooling ve F2pool'un günlük kazançları önemli oranda arttı.

Bitcoin Yarılanma

Ocak ayında Çinli Bitcoin madencilik devleri Pooling ve F2pool’un günlük kazançları önemli oranda arttı. Öte yandan öncü madencilik havuzlarından BTC.com’un blok ödülü kazançları ise tam tersi yönde düştü. Şu anda F2pool, en yüksek BTC blok ödülüne sahip havuz konumunda.

Madencilik Havuzları

Decentral Park’ın kıdemli araştırma analisti Elias Simos, Twitter hesabından konuya ilişkin değerlendirmede bulundu ve yarılanmanın etkilerinin hissedilmeye başladığı Temmuz 2019’dan bu yana BTC/USD madencilik oyununda birçok önemli değişim yaşandığını belirtti.

Son birkaç hafta boyunca, Bitcoin’in genelde çok değişken olmayan verilerinde önemli değişiklikler kaydedildi. Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan hashrate düşmeye başlarken, yüzde 70’in üzerinde gezinen Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yüzde 60 sınırına kadar geriledi.

Özellikle hashrate, fiyatın yarılanmaya vereceği tepkiyi ölçmek için önemli bir gösterge. Aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere, Bitcoin’in fiyatı genelde hashrate’deki değişimleri takip etmektedir; Kasım 2018’de hashrate’teki çöküş sırasında Bitcoin’in fiyatı 6 bin dolardan 3 bin dolara kadar geriledi.

Bitcoin Hashrate ve Fiyat

Grafikte, sıfır çizgisinin altındaki hashrate oluşumu madenci kapitülasyonunu gösteriyor. Madencilerin çıkardıkları yeni BTC’leri hızla satması, yani ilk harcama Bitcoin’in fiyatını olumsuz etkileyebilir. Bunun örneği Kasım sonu Aralık aylarında görüldü.

3. yarılanmaya doğru hareket eden Bitcoin’de tüm bu faktörler çok önemli bir rol oynayacak. Özellikle kripto topluluğunun yarılanmanın fiyatlanıp fiyatlanmadığını tartıştığı bir dönemde bu faktörleri dikkatle takip etmek, analiz etmek gerekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner