Yükleniyor...

Bitcoin Madencilik Tesislerinin Kapatılması Ekonomik Sorunlara Yol Açabilir

Son zamanlarda Çin'de Bitcoin madencilik makineleri hususunda ön plana çıkan haberler, madencileri tedirgin etti.

Bitcoin Madencilik Tesislerinin Kapatılması Ekonomik Sorunlara Yol Açabilir

Son zamanlarda Çin’de Bitcoin madencilik makineleri hususunda ön plana çıkan haberler, madencileri tedirgin etti. Çin, blockchain teknolojisine olan ilgisini sergilemeye devam ediyor. Son olarak “dijital yuan” projesi, ülkenin bu teknolojiye yöneldiğinin en önemli göstergelerinden birisi. Bunun dışında Çin, Bitcoin madencilik alanına da hakim oldu. Bununla birlikte, ülkeden gelen son haberler madenciliğin tehlikede olduğunu gösteriyor.

Son zamanlarda, Çinli yetkililerin yasadışı bir şekilde kripto para madenciliği yapan makineleri ele geçirdiği bildirildi. Yakın zamanda yapılan bir röportajda yer alan CryptoAssets Enstitüsü Direktörü Ethan Pierse de bu konuyu detaylandırdı. Pierse, Çin’de yaşanan el koymaların tam olarak bir madencilik baskısı değil, sadece elektrik hırsızlığına karşı olduğuna dikkat çekti. Pierse, “Bir madenci, tek bir hane halkı veya düzinelerce hane ile aynı elektriği kullanıyor ” dedi. Pierse’e göre bu el koymalara bakılınca durumun kripto madenciliğini baskılamak değil de elektriğin kaçak olarak kullanılması söz konusu.

Bitcoin Madencilik Tesisleri Konusunda Çin Ön Planda

Ayrıca, Çin’deki sadece dört bölge, dünyanın hash oranının yüzde 65’ini oluşturuyor. Ve yalnızca Siachen bölgesi bunun yüzde 50’sinden sorumlu. Pierse, Çin’in toptan ağ erişiminin kapatılmasına karar vermesinin sorun çıkaracağını söyledi. Çünkü Çin, dünyadaki kripto madenciliğinin yarısından fazlasını kontrol ediyor. Pierse, “Ekonominizi temel alıyorsanız veya Bitcoin veya nihayetinde başka şeyler olsun herhangi bir para politikasına bağlıysanız ve belirli bir kripto para biriminin madenciliği başka bir hükümet tarafından bu kadar kontrol ediliyorsa, kapatma kararı hükümetler, büyük şirketler ya da bunu kullanan diğer platformlar için ciddi ekonomik sorunlara neden olabilir” dedi.

Bu, Çin böyle bir şey yaparsa neler yaşanabileceğine ışık tutuyor. Pierse, hash oranının çoğunun tek bir yere odaklanması ve bunun kaldırılması ve manipüle edilmemesi sorununun ağın kullanılabilirliği üzerinde etkileri olabileceğini de belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner