Yükleniyor...

Bitcoin Madencilik Zorluğunda Yeni Rekor!

15 Ocak'ta Bitcoin madencilik zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14.

Bitcoin Madencilik Zorluğu

15 Ocak’ta Bitcoin madencilik zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14.78 trilyona ulaştı.

Bir numaralı madencilik havuzu Poolin’in başkan yardımcısı Alejandro De La Torre, madencilik zorluklarındaki son artışa hashrate değerlerini artıran madencilerin neden olduğuna dikkat çekti. Torre’nin de değindiği gibi, yeni nesil madencilik ekipmanları önceki nesil ekipmanlara kıyasla dört ila beş kat daha güçlü.

https://twitter.com/bitentrepreneur/status/1217404118781906944

Bitcoin madencilik zorluğu, her 2016 blokta bir ağdaki aktif madenci sayısına ve yukarıda belirtilen blok miktarını bulmanın ne kadar sürdüğüne bağlı olarak ayarlanmaktadır. Bu şekilde madencilerin farklı piyasa koşullarına bağlı olarak çok fazla BTC çıkarmalarının veya madencilik ekipmanlarını kapatmasının önüne geçilmiş oluyor.

Her pozitif ayarlamada yeni bir bloğu doğrulamak daha zor hale geliyor. Bunun sonucunda endüstriyel ölçekli madencilerin rekabetçi kalabilmeleri ve kâr edebilmeleri için daha iyi donanımlara olan ihtiyaçları artıyor. Öte yandan zorluk ne kadar yüksek olursa Bitcoin ağı o kadar güvenli hale gelmektedir. Bunun da ötesinde, Bitcoin’in içsel değeri hesaplama gücünün maliyeti ile de artar.

Son günlerde ağın toplam işlem gücünü gösteren metrik olan Bitcoin’in hashrate’in de yükseldiği görülüyor. Blockchain.com tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin’in hashrate’i 7 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi 120 EH/s’ye çıktı.

Bitcoin Hashrate

Hashrate ve zorluk birlikte hareket etme eğilimindedir, ancak durum her zaman bu şekilde değildir. Örneğin Bitcoin zorluğu 8 Kasım’da yüzde yedi düştü; bu, bazı piyasa analistleri tarafından yaklaşan madenci kapitülasyonunun habercisi olarak görüldü ancak zorluktaki düşüşü hashrate takip etmedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x