Yükleniyor...

Çin Dijital Para Biriminin Testini Tamamladı

Beş yıllık araştırma, geliştirme ve testlerden sonra, Çin neredeyse dijital para birimini piyasaya sürmeye hazır.

in dijital para birimi testi tamamlandı

Beş yıllık araştırma, geliştirme ve testlerden sonra, Çin neredeyse dijital para birimini piyasaya sürmeye hazır. Daha önce de haberini verdiğimiz gibi ülke birkaç yıldır kendi dijital parasını geliştirmek için çalışmalar yürütüyordu. Çin Halk Bankası’ndaki üst düzey yetkililer, ülkenin ulusal dijital para biriminin geliştirilmesi ve test edilmesinin sonuçlandığını doğruladı.

FXStreet haberine göre Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, dijital paranın çok sayıda senaryoda, ölçeklenebilirlikte ve dijital fonksiyonlarda uygun performansı göstermesini garanti etmek için para biriminin daha fazla test edilmesi gerektiğini vurguladı.

Çin Kurumlara Dağıtacak

Merkez Bankası, dijital para biriminin verilmesinden ve dağıtılmasından sorumlu organ. Ancak, dijital para doğrudan müşterilere değil, çeşitli kurum ve bankalara verilecek. Para daha sonra bu kurumlar aracılığı ile halkın eline geçecek. Dijital para birimi, nakit dolaşımın almayı amaçlıyor ancak para arzını bozmak için kullanılmayacak.

Dijital para birimi 2014 yılından beri geliştiriliyor. Beş yıllık geliştirme ve test sürecinin ardından, Merkez Bankası dijital para birimini kullanıma sunmaya neredeyse hazır. Merkez Bankasının “lansmanı ve uygulamayı sürekli olarak teşvik etmesi” bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner