Yükleniyor...

Bitcoin Madencilik Zorluk Seviyesi Yüzde 7’den Fazla Düştü

Bitcoin madencilik zorluk seviyesi uzun süredir piyasanın ayılarla boğuşmasından dolayı son 24 saat içinde yüzde 7'den fazla düşüş gösterdi.

BTC Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madencilik zorluk seviyesi uzun süredir piyasanın ayılarla boğuşmasından dolayı son 24 saat içinde yüzde 7’den fazla düşüş gösterdi. Bitcoin’in fiyatının 4.000 doların üstüne çıkmış olmasına ve piyasadaki toparlanmaya rağmen birçok madenci hala kâr edemiyor veya gelir-gider olarak başabaş bir şekilde madencilik faaliyetlerini sürdürüyorlar.

Kasım ayında Çin’deki birçok madencilik çiftliği faaliyetlerine son verdi ve çiftliklerin büyük çoğunluğu bulut depolama gibi oldukça farklı sektörlerde kullanılmaya başlandı. Üstelik sadece Çin’de değil, Avrupa ve Asya’daki çeşitli madencilik şirketleri de faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Zorluk Ayarı ve Etkileri

Bitcoin Blockchain’i büyük işlem teyidi birikimi ve yüksek onay ücretlerinin oluşmasını önlemek için zorluk seviyesini otomatik olarak ayarlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bitcoin’in 6.000 doların altında seyretmeye devam etmesi durumunda gelecekte madencilik zorluk seviyesinde benzer otomatik ayarlamaların yapılması söz konusu olacaktır.

19 Aralık’ta Bitcoin madencilik zorluk seviyesi 5.8TH/saniye iken bu değer yaklaşık 5.0TH/saniyeye düştü. Buna karşılık Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’deki zorluk seviyesi yaklaşık 1.0TH/saniyede sabit kaldı. Bunun anlamı Bitcoin madenciliğine olan ilginin azaldığını, ancak bu durumun Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’ye olan ilgiyi olumlu yönde etkilemediğidir.

Bir başka deyişle, Bitcoin madenciliğini bırakan madenciler sadece diğer kriptografik olarak benzer kripto para birimlerine geçiş yapmakla kalmamış, aynı zamanda kripto para madenciliğini tamamen terketmiş durumdalar. Bunun Bitcoin’in normal işleyişine kısa vadede herhangi bir olumsuz etkisi olmayacak, çünkü dinamik zorluk seviyesini ayarlama sistemi ağın hizmet vermesi için yeterli güç kaynağının olmasını sağlayacak.

Ancak asıl tehlike mevcut düşük fiyatların devam etmesinin uzun vadede kripto para biriminin kitlesel olarak benimsenmesini engelleyeceği gerçeğinde yatmaktadır. Bitcoin’in fiyatının düşük kalması ya da düşmesi zamanla kripto para biriminin güvenliğini tehlikeye atacak şekilde madencilerin tamamının kripto para birimini terketmesine neden olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner