Anasayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin Ne İşe Yarar?

ABONE OL:google-news

Değerli Voinkolik takipçileri aşinadır. Bir önceki yazımda “Kripto para nedir, ne işe yarar” başlığı ile kripto paraların genel olarak çalışma prensibinden bahsetmiştim. Kripto paraların lokomotifi olan bitcoinde durum nasıl mı? Beraber inceleyelim.

Bitcoin Nedir

“Bitcoin nedir” sorusuna en bilenen yanıtı tekrarlamak gerekirse, herhangi bir merkezi güce bağlı olmadan bilinen paraya alternatif olarak ortaya çıkarılmış, kendine has bir kriptoloji ile şifrelenmiş bilinen en önemli kripto para bitcoindir. Satoshi Nakatomo tarafından 2008 yılında white paper ile dünyaya tanıtılan bitcoin, matematiksel temellere dayanan merkeziyetsiz, ölçeklenebilir elektronik bir ödeme aracıdır. Bitcoin mucidi yazılımcı Satoshi Nakatomo’nun ise kim olduğu hala bilinmemektedir. Etraflıca düşününce, neden kimliğinin gerçekten açıklanmadığına dair herkesin mutlaka bir cevabı mevcuttur.

Elektronik olarak oluşturulmuş bitcoinin başlangıçtan itibaren açık kaynaklı paylaşılan bilgilerinde madencileri tarafından kaç adet ve ne tarihte elde edilebileceği de belirtilmiştir. Var olan ve üretilmeye devam edilen bitcoin sayısının ulaşabileceği maksimum adet 21 milyon adettir. Bu rakama 2140 yılında ulaşılacağı tahmin edilmektedir. Bu rakam bitcoine karşı olan talebe göre değişmeyecektir. Yazılımla belirlenmiş bu durum sayesinde dünyada var olan tüm döviz çeşitlerinden farklı olarak talep çok çok farklı olsa da, toplam adet değişmeyecektir. Bu sayede değerinin de arz talep durumuna bağlı olarak katlanarak artacağı düşünülmektedir. Unutulmamalıdır ki bitcoin adeti asla bir tane bile FAZLA olmayacaktır. Bu durum bilinen paralara göre büyük farklarından biridir. Herhangi bir otorite tarafından kontrol edilemiyor olması ise kullanıcılarına verdiği en büyük hediye yani ÖZGÜRLÜKTÜR. Bütün dünya tarafından benimsenmiş olan bitcoin, yapılan işlemlerde tüm dünya aynı anda şahit olarak bir nevi onay mekanizması durumundadır.

Bu yazının kaleme alındığı an itibarı ile bitcoin Türk lirası baz alındığında 42.791 TL lik bir değere sahiptir. Başka kripto paraların da çıkmasına sebep olan bitcoinin dışındaki kripto paralar, bu yüzden altcoin olarak adlandırılmaktadır. Bugünkü değerinin bir ölçüsü olan kabul edilmişlik diğer kripto paraların yani altcoin’lerin en büyük amacıdır. Kabul gören her türlü dövizin kazandığı değerin arkasında çıkarıldığı hükümetin gücü etkin rol oynar. Hatta dünyada bu şekilde kabul görme oranı da artar. Bitcoinin altında yatan teknoloji ve getirdiği yenilikler sayesinde tüm dünyada kabul görmüş olması şaşılmayacak bir durumdur. Bununla birlikte arkasında merkezi bir yönetimin olmaması ise bambaşka bir artıdır. Bu hesaplarınıza müdahale olamayacağını, merkezi otorite tarafından el atından piyasaya bitcoin sunulamayacağını garanti eder. Bundan yıllar sonra bir bitcoin belki bir milyon dolar da olabilir. Bunun olmayacağını düşünüyor iseniz ilk çıktığında sahip olduğu değere göre büyüme oranını hesaplayabilirsiniz. Bu durum yüzünden milyonda bir bitcoin, yani bir başka deyişle bir satoshi bile sandığınızdan çok daha fazla değere sahip olabilir.

Yıllar önce bitcoin ile pizza alan kullanıcı bugünün rakamlarıyla muhteşem bir zarar içindedir. Aynı durumu yıllar sonra yaşayabileceğinizi fark etmeniz önemlidir. Bütün dünyada yıllardır kabul görmüş olan bitcoin ile bugün çok sayıda noktada alış-veriş yapabilirsiniz. Var olan bitcoin ATM leri ile bitcoin satın alıp bozdurabilirsiniz. Okyanus ötesi ülkelere çok çok cüzi miktardaki işlem ücreti ile bitcoin gönderebilirsiniz. Milyonlarca liralık/dolarlık/euroluk  dövizlerinizi bitcoine çevirerek küçücük bir usb içinde taşıyabilirsiniz.

Bitcoin sayesinde aracıların ortadan kalktığı alış-verişlerin yaygınlaşması bir devrim niteliğinde etki yaratmıştır. Belki de en güzel artılarından birisi, bitcoin sayesinde çağa ayak uydurarak, teknolojiyi yakalayarak yaşamanızdır. Bilginize bilgi katan, ufkunuzu genişleten, yapılabileceklerini hayal gücünüzle sınırlayan bitcoinle hala tanışmadıysanız daha fazla geç kalmayın.

Çünkü, kaçırdığınız trene binmek sandığınızdan daha zor olacaktır.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Bahadır Demir
Bahadır Demir
Ankara Üniversitesi mezunuyum. Yaklaşık beş yıldır sektörün içinde araştırmacı yazar olarak yer alıyorum. Kripto para ve Blockchain teknolojisi ile alakalı danışmanlık yapmaktayım. Psikoloji uzmanlığı NLP Uygulayıcılığı gibi profesyonel sertifikalarımı Blockchain teknolojisinde piyasanın nabzını ölçmek adına kullanıyorum. Halen özel olarak firmalara danışmanlık ve proje bazlı iş ortaklıkları yapıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

926BeğenenlerBeğen
630TakipçilerTakip Et
18,463TakipçilerTakip Et
614AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar