Yükleniyor...

Çin’in Dijital Parasının İlk Hedefi Afrika

Sosyal medya devi Facebook, 28 şirket ile ortak olarak kripto para projesi Libra'yı duyurduğunda çok heyecanlıydı ancak bu heyecan şirketin kursağında kalmış durumda.

Dijital Çin Yuanı

Sosyal medya devi Facebook, 28 şirket ile ortak olarak kripto para projesi Libra’yı duyurduğunda çok heyecanlıydı ancak bu heyecan şirketin kursağında kalmış durumda. Çünkü başta ABD olmak üzere birçok ülke, Libra’nın ekonomilerini tehdit ettiğini belirterek karşı tavır aldılar.

Çin, Facebook’un Libra’sı sonrası dijital Yuan’a hız veren ile Libra benzeri bir kripto para çıkaracağını duyuran ilk ülke olmuştu. Bununla birlikte Çin, zamanla diğer kripto para birimlerine karşı olduğunu da açık bir şekilde ortaya koydu.

Şimdi ise Çin, 2020’de Merkez Bankası Dijital Parasını (Central Bank Digital Currencies – CBDC) çıkarma hazırlığında. Buna ilave olarak bu kripto parasını dünya geneline yayma planları yapıyor. “Libra in Africa” kitabının yazarı Tendai Tomu’ya göre, Çin’in dijital Yuan’ının çıkmasından hemen sonra Çin dışında yayılma hedef noktası Afrika olacak. Yazar konuya ilişkin olarak kitapta, “Çünkü Çin’in Afrika ülkelerinin çoğu ile iyi ilişkileri var. Afrika ülkelerine yaptırımlar da uygulamıyor. Ayrıca Afrika ülkelerinin çoğu ile ticareti teşvik ediyor.” ifadelerine yer veriyor.

AMBCrypto’ya verdiği özel röportajında Tomu, Çin ile Afrika ülkeleri arasındaki ilişkilerin çok dost yanlısı olduğuna da dikkat çekiyor. Çin bu ülkelerin çoğuna krediler vererek yardım ediyor. Yine de Tomu, Çin’in kripto parasının bu ülkelere girmesinin, bankacılık hizmetlerinden yoksun topluluklara yardımı dokunmayacağını düşünüyor. Bu durum havale işlemleri için de geçerli. Çin’in Yuanı üzerinden yapılan değer transferi de pek fark oluşturmayabilir. Ancak yine de Afrika ile Asya arasında ticari faaliyetlerin yapılmasına yardım edebilir. Buna rağmen yazar, bu iki taraf arasındaki ticaret faaliyetinin de çok yüksek olmadığını kabul ediyor.

Tomu açıklamasının devamında, “Afrika Çin’den sadece borç alıyor. Bir de Çinliler Afrika’dan gelip hammadde alıyorlar. Ancak serbest ticaret adına girişimler yok denecek kadar az. Mesela sıradan bankasız insanların Çin ile ticareti yok.” diyor. Libra’nın “bankası olmayanlara banka sağlama” tarzında biri sloganı vardı. Buna rağmen öyle görünüyor ki şimdilik sadece Çin kendi kripto parası ile 2020’de Afrika pazarına girecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner