Yükleniyor...

Ethereum Kısa, Orta ve Uzun Vadeli Teknik Analiz

ETHBTC’DE KISA VADEDE TOBO İHTİMALİ Ethereum’un bitcoin bazındaki 4 saatlik grafiğinde kısa vadeli bir TOBO ihtimali aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

Altcoin Fiyat Analizi

ETHBTC’DE KISA VADEDE TOBO İHTİMALİ

Ethereum’un bitcoin bazındaki 4 saatlik grafiğinde kısa vadeli bir TOBO ihtimali aşağıdaki resimde gösterilmiştir. TOBO, yani Ters Omuz Baş Omuz formasyonu, trend dönüş formasyonlarından birisidir. Bu formasyon gerçekleştikten sonra (boyun çizgisi kırıldıktan sonra) düşüş trendinin yerini artık yükseliş trendine bırakacağı düşünülür.

Grafikte boyun çizgisinin yaklaşık 0.0185 seviyesinden geçtiği görülüyor. 4 saatlik kapanışlar itibariyle bu seviyenin üzerine çıkılırsa hareketin devamında kısa vadeli hedefler mavi düşen trend çizgisinin geçtiği 0.0190 ve 0.0195 seviyesi olarak belirlenebilir. 0.0195 seviyesi TOBO hedefi iken aynı zamanda nereden geldiği sonraki grafiklerde daha net görülebilen düşen trend çizgisinin direnç gösterdiği seviyeler olması açısından önemli.

 

ETHBTC’DE İNDİKATÖRLER KISA VADEDE OLUMLU

Aşağıdaki grafikte RSI’ın 50 üzerindeki değeriyle 4 saatlik grafikte düşen trend çizgisini aştığı, STOCHRSI’ın aşırı satış bölgesinden yönünü yukarı çevirerek henüz yeni al sinyali ürettiği görülüyor. ADX indikatörünün 20 seviyesinin üzerinde olması da dikkate alındığında TOBO formasyonunun gerçekleşme ihtimali artıyor.

 

ORTA ve UZUN VADELİ KANAL ANALİZİ

Aşağıdaki grafikte kırmızı renkte uzun vadeli düşen kanal ile beyaz renkte orta vadeli yükselen kanal hareketi gösterilmiştir.

Kırmızı düşen kanalın istatistiksel olarak güvenilirlik seviyesi (regresyon çizgisi Pearson katsayısı) 0.84 seviyelerinde oldukça yüksek. Bu kanalın orta çizgisinin de son 1 yılda defalarca test edildiği görülüyor.

Diğer taraftan orta vadeli hafif eğimli yükselen kanalın da orta çizgisinin şimdiye kadar iyi bir şekilde çalıştığı görülebiliyor.

Söz konusu kanal hareketlerinin devam etmesi durumunda kanal orta, alt ve üst çizgileri destek ve direnç seviyeleri olarak dikkate alınabilir. Aşağıdaki grafikte içinde bulunduğumuz günler için geçerli olabilecek seviyeler gösterilmiştir.

GÜNLÜK GRAFİKTE UZUN VADELİ GÖRÜNÜM

Ethbtc’nin günlük uzun vadeli görünümü aşağıda gösterilmiştir. Bu grafikte özellikle mavi renkteki düşen trend çizgisine dikkat edilmesinde fayda var. Uzun vadeli alış düşünenler için bu mavi düşen trend çizgisinin aşılmasının beklenmesi tedbirli davranan bir teknik analistin davranış şekli olacaktır. Ama tabi ki, risk iştahınıza bağlı olarak destek seviyelerine göre de alışlar denenebilir. Bu durumda stop-loss uygulamasının ihmal edilmemesi gerekir.

Orta ve uzun vade için olası destek seviyeleri de aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

Sonuç Olarak;

ETHBTC’de kısa vadede TOBO formasyonu nedeniyle, boyun çizgisi(0.0185 seviyeleri) aşılırsa 0.0195 seviyelerine doğru bir yükseliş yaşanabilir ancak, formasyonların gerçekleşene kadar ihtimal olmaya devam ettiği göz ardı edilmemeli.

Orta vadede hafif eğimli yükselen bir kanal içinde hareket ediyor. Bu kanalın orta çizgisi seviyesindeki direnç 0.020 seviyelerinde.

Uzun vadede düşen trend çizgilerinin aşıldığı görülmedikçe, düşüş hareketinin devamı beklenir. Bu düşen trend çizgilerinden en önemlileri ise 0.195 ve 0.021 seviyelerinde direnç gösteriyor.

Hepinize sağlıklı, mutlu, huzurlu, başarılı ve bol kazançlı bir yıl dilerim.

Teknik Analizini yapmamı istediğiniz altcoin isimlerini yorum kısmına yazmayı unutmayın.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner