Yükleniyor...

Bitcoin Ne Zaman 10.000 Dolar Seviyesine Çıkabilir? Ünlü Analist Yorumladı

Her dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin (BTC) yarılanması dün gece gerçekleşti ve belki de tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkacak olan Bitcoin'in yükseliş zinciri başladı.

bitcoinin 10bindolar olmasi 100 gun surebilir

Her dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin (BTC) yarılanması dün gece gerçekleşti ve belki de tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkacak olan Bitcoin’in yükseliş zinciri başladı.

Çoğu kripto destekçisi Bitcoin’in tekrardan tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasını büyük umutlar ile beklerken, ünlü analist Preston Pysh, Bitcoin’in yarılanma sonrası 10.000 dolarlık seviyeyi geri almasının 100 günden fazla zaman alabileceğini belirtti.

2020 yılı içerisinde Bitcoin, kritik seviyenin üzerinde kalmak için iki kez girişimde bulundu, ancak her iki girişimde başarısızlıkla sonuçlandı.

Geçmiş verilere göre, Bitcoin’in tekrardan 10.000 dolarlık bir girişimde bulunması 100 gün sonra gerçekleşebilir. 2016 yılında gerçekleşen yarılanma sonrası Bitcoin, %28’lik bir değer kaybına uğramış, ardından sıçrama yaşamadan önce üç aydan fazla yatay işlem görmüştü.

Üç ay sonunda yaşanan patlama ile birlikte Bitcoin’de boğa piyasası tetiklendi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolar seviyesine ulaşıldı. Yaşanan bu döngünün tekrar etmesi durumunda, lider kripto varlık 10.000 dolar seviyesini geçtikten sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru uzun vadeli bir yükseliş trendi yakalayabilir.

Her yarılanma sonrası madencilere verilen blok başına ödül yarıya düşer. Dün gece yaşanan yarılanma ile birlikte de blok başına verilen 12.5 BTC ödül, 6.25 BTC seviyesine indi ancak her yeni bloğu blok zincirine ekleme enerjisi, zorluk seviyesi düşene kadar aynı kalacak.

Zorluk seviyesi sadece madenciler teslim olduklarında ve makinelerini kapattıklarında düşer. Kârlılık bölgesinden çıkan, eski tip ekipman kullanan ve doğal olarak az verim ile çalışan madenciler BTC’lerini satmak zorunda kaldıklarında zorluk seviyesi de düşer.

Her yarılanma sonrası yaşanan satış baskısı sebebi ile en az verim ile çalışan madenciler ellerindeki BTC’leri satmak zorunda kaldı. Bu dengeleme de ortalama 100 gün kadar sürüyor. Daha az verimli madenciler piyasadan çekildikten sonra, verimli olarak çalışan madenciler bir sonraki boğa piyasasının zirvesi sırasında, ellerindeki Bitcoin’leri çok daha yüksek fiyata satmak için tutuyorlar ve bu tutma süreci de boğa piyasasının başlangıcı olarak kabul görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner