Yükleniyor...

ÖZEL HABER: Bitcoin neden kan kaybediyor?

Bir günde yaklaşık yüzde 13 değer kaybeden Bitcoin'in öncülüğündeki kripto piyasasında neler oluyor?

btc

Bir günde yaklaşık yüzde 13 değer kaybeden Bitcoin’in öncülüğündeki kripto piyasasında neler oluyor?

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, yakın zamana kadar kriptonun “beyaz atlı prensi” olarak lanse edilen Sam Bankman-Fried‘ın kripto borsası FTX‘in Kasım 2022’deki çöküşünden beri en büyük düşüşünü yaşayarak son 24 saatte yüzde 7,2’lik değer kaybetmiş durumda. Kripto kışının çetin koşullarından yaka silken yatırımcıların 2023’ün sonuna doğru yeni bir boğa piyasası beklentisine girdiği ise bilinen bir gerçek. Peki kripto piyasasında neler oluyor? Ayı piyasası düşünülenden çok daha uzun mu sürecek?

Günlerden beri durgunluğun hakim olduğu kripto para piyasasına SpaceX adeta damga vurdu. Elon Muskın kurucusu olduğu uzay şirketi SpaceX’in Bitcoin satışı yaptığı tespit edildi. 373 milyon dolar değerinde BTC’yi elinden çıkaran şirket, kripto paralardaki çöküşü kaçınılmaz kıldı.

27.780 dolardan düşüşe başlayan kripto paraların lideri, FUD haberlerin etkisiyle direkt olarak 25.140 dolara demir atmış durumda. Çok kısa sürede yüzde 12,60 değer kaybeden BTC, beraberinde de tasfiye verilerini salladı. Son 24 saatte 1 milyar dolarlık işlem tasfiye edildi. 170.000’den fazla kripto yatırımcısı tasfiye olurken, tek bir işlemde gerçekleşen en büyük likidite, 55,92 milyon dolar ile Binance borsasında ETH/BUSD paritesi oldu.

Yaz sezonlarındaki zayıflık

Bitcoin’deki zayıflık ve hareketsizliği nitelendirebileceğimiz en temel unsurlardan biri de piyasa döngüsüdür. Piyasa döngüsü, sadece kripto paralarda değil, tüm finans varlıklarda gözlemlenen bir durumdur. Yaz aylarına yaklaşıldıkça piyasalardan ayrılmaya başlayan yatırımcılar, doğal olarak birçok veriyi de dip seviyeye çekti. Bitcoin tarafında ise bu durum rekor kırdı. 30 günlük veride tüm zamanların en düşük volatilitesine gelen BTC, kripto yatırımcısını iyice bezdirmiş halde.

F3kZK6lW8AA50Mn

Yaz sezonları, BTC için çoğunlukla aşağı yönlü hareketliliğin yaşandığı dönemler olarak addedilir. Genellikle Mayıs ayında büyük bir değer kaybeden BTC, yatırımcıların bu sezona girerkenki gücünü baltalamış vaziyette. Bundan kaynaklı olarak kripto paralarda da sık sık kullanılan bir deyim türemiş durumda: “Sell in May and go away” deyimi, yaz aylarına girmeden önceki tehlikenin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Ekran Resmi 2023 08 16 17.32.43

2021 Mayıs’ta 59.400 dolardan 28.500 dolara kadar düşen BTC, tam tamına yüzde 51,89’luk bir düşüş sergiledi. Aynı durum, bir sonraki sene tekrardan yaşandı. 2022 Mayıs’ta 32.250 dolar olan BTC 17,400 dolara iğne atarak, yüzde 46,06 oranında değer kaybetti. Yakın geçmişte net veriler sunan piyasa döngüsü kavramı, bu sezonda da etkisini sürdürdü.

Kripto para analizleriyle öne çıkan sosyal medya fenomeni Efloud, Coinkolik.com‘a özel değerlendirmelerde bulundu.
Efloud piyasadaki zayıflığın genel olarak yaz sezonlarında yaşanan bir durum olduğunu dile getirdi. Bu sezonki hareketsizliğin ekstrem olduğunu belirten fenomen, yalnızca kripto piyasasında değil, değerli taşlar, saat ve araba sektöründe de bu etkinin görüldüğünü ifade etti.

F3lis1GXsAMnAf5

Son çeyreğe girilmeden önce piyasaların, yatırımcıları psikolojik olarak yıprattığını vurgulayan Efloud, sıkılaşma politikalarının bu durumun tetikçisi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Para piyasalarına dair genel durgunluğun son çeyrekle birlikte biraz azalacağı düşüncesindeyim. Ancak 2024 gelmeden çok bir beklentim yok.”

Yatırımcılar spot ilerlemeli ve riskten kaçınmalılar”

“Hacimsizliğin fazla olduğu piyasalarda likidasyon da haliyle çok fazla olmaz. Bu yüzden kripto markete göre düşük bir yüzdelik aralıkta fiyatın bir aşağı bir yukarı gitmesi yani konsolidasyon yaratması çok normal” diye konuşan Efloud, ekledi: Haliyle elinde altcoin olan insanlar da biraz daha fazla risk almak/işlem uygulamak istiyor. Bu da küçük yatırımcının özellikle vadeli piyasalarda yakıt olarak yani likidasyon ürünü olarak kullanılmasını sağlıyor. Bu tip kesip biçme bölgelerinde kullanıcılar spot olarak ilerlemeler yapmalı ve risklerini belli ölçülerde azaltarak kullanmalılar.”

Altcoin’lerin patlama yaratması için Bitcoin Dominance seviyelerinin biraz daha yükselmesi gerektiğini belirten Efloud, referans olması açısından güncel Bitcoin Dominance grafiğini bizlerle paylaştı:

h98qMiPa

Tether ve Çinli emlak şirketi söylentisi doğru olsaydı…

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz ise btchaber.com’da bugün yayımlanan köşe yazısında konuyla ilgili şunları söyledi:

“Elbette Fud ile birlikte dedikodular da yayılır. Tabii dedikoduların baş aktörü de her zaman dolara sabit olması gereken stabilcoin USDT ya da Tether’dir. Piyasada kulaktan kulağa yayılan fısıltılara göre efendim işte Tether’in hazinesinde tuttuğu şirket bonolarının bir kısmı bu Çinli emlak şirketlerine aitmiş o yüzden zorlanabilirlermiş vs vs. Böyle bir durum olsa USDT’nin dolar paritesinin 1’in altına inmesi gerekirdi. Oysa şok satışlarla aksine parite 1’in üzerine bile çıktı. Buna rağmen her zaman uyguladığım ‘varlıklarını asla tek bir kripto, borsa ya da stabil coin’de tutma, riski olabildiğince dağıt’ ana kuralına bağlı kalmaya devam ediyorum, orası ayrı.”

“Evergrande, SpaceX ve dedikodular satışlarda etkili oldu, eyvallah. Ancak bu tabloda daha derin bir sorun var. Küresel piyasalarda likidite yani nakit akışında problem çıkmış ise kriptovarlıklar bundan derin şekilde etkilenir” görüşünü savunan Öz, bardağın dolu tarafına bakmayı ihmal etmedi: “2024-2025 yükseliş sezonunu hedefleyenler ve yavaş yavaş alım yapmak isteyenler için piyasa yeni yeni fırsatlar verebilir.”

“Satış baskısıyla BTC’nin fiyatı 19.000’e kadar düşebilir”

Coinkolik.com’a özel konuşan Kyrrio Kurucusu Karasu “BTC’nin fiyatı 25 bin doların altında kaldığı müddetçe satış baskısı ciddi anlamda yükselecektir. Bu durum 19.000’e kadar düşüşleri tetikleyebilir” diye konuştu.

Karasu, madalyonun öbür tarafı yani yükseliş ihtimali için Coinkolik.com’a özel şunları söyledi: “Eğer 40 bin dolarlardan bahsedilecekse, 32 bin dolar bandının net bir şekilde aşılması kritik bir öneme sahip. BTC fiyatının 25 bin ila 32 bin arasında yatayhareketlenmesi söz konusu. Söz konusu hareketlenme trade fırsatları sunabilir.”

Kripto para piyasasına yönelik paylaşımlarıya öne çıkan bir diğer isim The Wolf of Main Street, BTC’nin 24.800 doların altında kalmaması halinde boğa yapısını südürebileceğini ifade etti. 24.800 doların üzerindeki kalındıkça son çöküşü likidite alımı olarak değerlendiren fenomen, geniş zamanda diliminde pozitif havanın devam edeceğine inandığını söyledi.

Fakat, 24.800 doların altındaki hareketlerin, 17.000 – 19.000 dolar seviyelerine olası bir geri çekilmeyi tetikleyebileceğinin altını çizdi. Bizler için teknik analizini paylaşan The Wolf of Main Street’in BTC grafiği şu şekilde:

F3zVzBuXwAEZY c

111

Aslında son analizimde bakış açımı özetledim. Fiyat, 14 Haziran tarihli son low, yani 24800 altında kalmadığı sürece son hareket sadece bir likidite alımı ve HTF bullish yapı devam ediyor. Andığım bölge altında kapanış durumunda 17-19k aralığı söz konusu olabilir ve 22-23k seviyelerindeki destek bölgesinden alınabilecek tepki sadece bir LH oluşturabilir.

Pozitif gelişmeler negatife dönerse

Kripto paraların yönünü çizen temel faktörlerden birisiyse haber akışı. Pozitif haberlerin etkisiyle ilgili coin’ler gerçekten de büyük artışlar sergileyebiliyor. Bu duruma yakın zamanda bir çok kez şahitlik ettik. Örneğin, BTC’nin yakın zamanlı zirvesi 31.800 dolara giderken ETF haberleri kritik önem taşımıştı. BlackRock’ın ateşlemiş olduğu arka arkaya gelen ETF başvurularıyla yukarı yönlü fiyatlayan BTC, kısa sürede yüzde 25’ten fazla değer kazandı.

BTC ETF 1

Çeşitli şirketlerin ETF başvurularına bir de Ripple haberleri eklenince, BTC’deki görkemli süreç daha da büyük bir hale geldi. Uzun zamandır SEC ile savaş veren Ripple, davanın lehine ilerlemesiyle birlikte gün içerisinde yüzde 110 artış gösterdi. Kripto piyasasının başlıca coin’lerinden olan XRP’nin bu artışı ve Ripple’ın davada öne geçmesi sektörün elini güçlendirdi. Bu gelişmelerden de güç bulan BTC, ivmeli fiyat yapısını bir süre daha korumayı başarmıştı.

Ekran Resmi 2023 08 17 14.27.32

Fakat günümüze gelindiğinde BTC’yi yukarı yönlü atak yaptırabilecek herhangi bir pozitif haber bulmak şu anlık mümkün değil. Çeşitli altcoin’lerde hareketlilik yaratabilecek haber akışı olsa da bu fiyatlama kalıcılık sağlayamıyor. BTC’nin tekrardan 30.000 doları görebilmesi için en kritik unsurlardan biri olan haber döngüsü, şu zamanlarda özellikle de SpaceX etkisiyle yatırımcıların sık sık takip ettiği bir konu başlığı haline geldi.

cache v2

Makroekonominin kriptoyu sıkıştırması

Küresel finans piyasalarını göz önünde bulundurduğumuzda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal sıkılaştırma politikası, kripto piyasasını en çok zorlayan maddelerin başında geldi. Faiz kararları, istihdam verileri ve işsizlik oranları gibi pek çok unsur, bir süredir BTC’nin fiyat yapısını zayıflattı.

Kaiko, bugün itibarıyla BTC’nin hareketsizliğine değinen bir veri yayımladı. Kaiko araştırmasından elde edilen yeni verilere göre, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için 90 günlük volatilite endeksleri sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 37 düşerek birkaç yılın en düşük seviyelerine ulaştı. Volatilite endeksi yüzde 41 olan petrolün BTC’nin arkasında kalması, özellikle de finans analistlerini şaşırttı. Kaiko’nun analisti Dessislava Ianeva mevcut piyasayı olağan dışı şeklinde nitelendirdi.

kaiko90d

Sektörle ilgili en bağlantılı verilerden Fed faiz kararları, BTC’nin teknik yapısını zorlamaya devam etti. Faiz kararına yaklaşıldıkça artan yatırımcı tedirginliği, son zamanlarda satış yönlü veriler ile kendisini göstermiş durumda. 29.250 dolar desteğinde tutunmaya çalışan BTC, yakın zamanda gelen makroekonomik verilerdeki olumsuzlukla beraber bu seviyeyi aşağı yönlü kırdı. Yalnızca kripto değil, tüm finans yatırımcıları merakla makroekonomik gelişmeleri takip ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner