Yükleniyor...

Bitcoin’den Önemli Başarı! Dev Ödeme Sistemi PayPal’ı Geçti

Öncü kripto para birimi Bitcoin önemli bir başarıya daha imza attı.

Bitcoin ve PayPal

Öncü kripto para birimi Bitcoin önemli bir başarıya daha imza attı. Bitcoin, yıllık işlem hacmi ile PayPal’ı gerisinde bıraktı. Kullanım oranları artan ve değer kazandığı kaydedilen PayPal, 2018 yılında yıllık bazda 600 milyar dolara yakın işlem hacmine ulaştı. Buna karşın Bitcoin’in 2018’deki toplam işlem hacmi ise 1 trilyon doları aştı.

2017 yılının sonunda 20.000 dolar gibi rekor düzeye ulaşması Bitcoin’in 2018 yılının Ocak ve kısmen Şubat ayında işlem hacmi bakımından rekor seviyeleri görmesini sağladı. Bu, Bitcoin’in işlem hacminin 1 trilyon doları aşmasına önemli oranda katkı sağlamış oldu. Geçtiğimiz yıl boyunca gerçekleştirilen işlem hacmine bakıldığında Bitcoin ve PayPal arasında milyarlarca dolarlık fark olması büyük ses getirti.

1.3 Trilyon Dolarlık İşlem Hacmi

Bitcoin’in 2018 yılı boyuncaki işlem hacmi 1.3 trilyon dolar olarak açıklanmış durumda. 2017’in sonu ile 2018’in başındaki dönemde kripto para piyasasının toplam değeri 800 milyar doları aşmıştı. Bu dönemde yatırımcılar büyük oranda alım ve satım yaparak Bitcoin’in işlem hacmine önemli oranda katkı sağlamış oldular.

PayPal’ın 2018 yılı boyuncaki işlem hacmi ise 573 milyar doları gördü. Bu da Bitcoin’e göre PayPal’ın arasının bir hayli açıldığını gösteriyor. Tüm bunlarla birlikte yatırımcıların kafası ise bir hayli karışık. PayPal gibi dev ödeme sistemine kıyasla oldukça önemli düzeyde işlem hacmini gören Bitcoin’in fiyatının düşmesi konusunu hiçbir yatırımcı anlamadığını ifade ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner