Anasayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin'de Short ve Long Nedir?

Bitcoin’de Short ve Long Nedir?

ABONE OL:google-news

Yatırım piyasalarına hakim olanların bildiği, yeni girenlerin de merak ettiği bazı terimler vardır. Bunlardan ikisi short ve long terimleri.

Bahsettiğimiz terimleri anlamak için öncesinde bilmemiz gereken başka bilgiler var. Onlara değinerek short ve long nedir, Bitcoin’de short ve long nedir, kısaca anlatalım.

Margin Trade Nedir?

Short ve long terimlerinin geçtiği yatırım hareketinin dünyadaki adı Margin Trade olarak geçer. Türkçe’ye çevrilişi ise marj ticaretidir.

Long Nedir?

Long terimi, kripto para gibi tüm yatırım piyasalarında kullanılan bir terimdir. Uzun pozisyon olarak Türkçe’ye çevrilmiştir. Uzun süreli yatırım yapmak olarak da tanımlanır. Bu hareketin amacı; değer kazanılacağı düşünülen bir varlığa uzun süreli yatırım yapmaktır. Düşünüldüğü gibi yatırım yapılan varlık değer kazanırsa kar ettirir.

Şöyle ki; elinizdeki parayla BTC’yi tanesi 4 liradan aldığınızı düşünelim. Uzun pozisyon açarak aldığınız BTC’nin bir süre sonra tanesinin 5 TL olmasını bekliyorsunuz. Eğer, gerçekten 5 liraya yükselir ve o sırada pozisyonu kapatıp BTC’yi satarsanız, kar elde edersiniz. Eğer BTC’nin fiyatı 3’e düşerse, fakat siz pozisyonu hala kapatmadıysanız kar etmeseniz dahi, net olarak zarar etmiş olmazsınız. Beklemek için vaktiniz vardır. Bu durumda pozisyonda kalarak, BTC’nin istediğiniz seviyeye gelmesini bekleyebilirsiniz.

Short Nedir?

Short terimi de adından anlaşılacağı gibi dilimizde kısa pozisyon olarak tanımlanır. Bu yatırım stratejisinde ise; yatırım varlığını yüksekken satıp, değeri düşünce tekrar almak ve kar etmek vardır. Yani; BTC’nin fiyatının düşeceğini gözlemliyorsanız, elinizdeki BTC’yi değeri 5 TL iken satıp, 3 TL’ye düştüğünde yeniden almak ve yükseldiğinde tekrar satarak kar etmeniz anlamına gelir. Bu pozisyon daha riskli fakat kısa vadede yüksek kar getirme potansiyeline sahiptir.

Kaldıraç Nedir?

Tüm bu yatırım pozisyonları yaygın olarak kaldıraçlı piyasalarda kullanılır. Peki, kaldıraç nedir? Yatırım piyasalarında az sermaye kullanarak yüksek hacimli işlem yapmaya zemin hazırlayan bir sistemdir. Doğru strateji ile hareket edildiğinde kaldıraçlı piyasalarda yüksek kar edilebilir ancak tam tersi de olabilir.

Short ve Long Pozisyon Alarak Nasıl Kar Edilir?

Bu tarz yatırım hareketlerinin tamamında asıl amaç; istenilen ölçüde risk alarak, parayı hacimli şekilde yönetmektir. Bunun için yatırım kanallarında deneyim kazanmak önemlidir. Piyasaları iyi takip ediyor olmak, hangi yatırım kanalının hangi durumlardan etkilendiğini tespit etmek; kısacası, vaktinizi bu işin araştırma ve gözlem kısmına ayırmanız önemlidir.

Altyapıyı oluşturmadan ve iyi araştırılmadan alınan long ve short pozisyonları ciddi zararlar getirebilir. Bu sebeple piyasadaki hakimiyetinizi artırmalı ve risk alabileceğiniz miktarı iyi belirlemelisiniz. O zaman gerçek anlamda kar ettiğinizi göreceksiniz.

Hangi Kripto Para Borsalarında Long ve Short Pozisyon Alınabilir?

Kripto para açısından marjı ticaret hacmi olan borsalar şunlardır;

  • BitMex
  • eToro
  • Bitfinex
  • Kraken
  • Poloniex

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Başak B. Cumalı
Başak B. Cumalı
1988 yılında İstanbul'da doğdu. Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunu. Çeşitli ajans deneyimlerinden sonra freelance olarak devam ettiği mesleğine farklı sektördeki markalar için içerik üretimi ve fotoğraf çekimleriyle devam ediyor. Kripto para dünyasına olan ilgisini yazarlıkla destekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

914BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
17,324TakipçilerTakip Et
561AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar