Yükleniyor...

Bitcoin Standardı Kitabının Yazarı: Bitcoin, Altın ve Emlak Talebini Azaltacak

Ünlü Bitcoin Standardı kitabının yazarı Saifedean Ammous, Bitcoin'in altın, emlak ve tahviller gibi çok sayıda güvenli liman varlığına talebi azaltabileceğini söylüyor.

bitcoin standardi kitabinin yazari bitcoin altin ve emlak talebini azaltacak

Ünlü Bitcoin Standardı kitabının yazarı Saifedean Ammous, Bitcoin’in altın, emlak ve tahviller gibi çok sayıda güvenli liman varlığına talebi azaltabileceğini söylüyor.

Yakın tarihli bir SALT Talk videosunda Ammous, Bitcoin’in iyi bir değer deposu olarak nasıl ortaya çıkabileceğini açıklıyor. 

“Altını şeytanlaştırmanın gerçekçi bir hedef olduğunu düşünüyorum, bu altını endüstriyel bir metale dönüştürecek. Bu durum altının açıkça sıfır değerine ineceği anlamına gelmez. Sadece pahalı bir endüstriyel metal olacak.”

Ayrıca ekledi:

Çok daha fazla küresel pazarın esasen sadece bir değer deposu aradığını da unutmamalısınız. Geri dönüş sağlayan yatırımlar aramıyorlar… Pek çok insan, gerçekten ihtiyaç duymadıkları evleri satın alıyor çünkü bu şekilde enflasyonu yeniyor ve pek çok insan örneğin tahvil gibi her türlü şeye yatırım yapıyor.

Bitcoin, emlak piyasasına girebilir. Tahviller için piyasaya girebilir. Bu nedenle, bu şeyler kendilerine gelen talebin önemli bir kısmını kaybedebilir çünkü insanlar portföylerinde risk almadıkları sağlam bir değer deposuna sahip değildir. Ancak Bitcoin, bu tür bir dijital altına dönüşürse, insanlara bunu sunabilir. Öyleyse, bunun diğer pazarlara olan talebi azaltacağını ve daha sonra ise kendisine giderek artan bir talep yaratabileceğini hayal edebilirsiniz.”

Ammous, Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun görünürde ortadan kaybolmasının Bitcoin için iyi olduğuna inanıyor çünkü onun merkezi olmayan, kontrol edilemez doğasına güven katıyor:

“Sanırım sorumlu kimsenin olmaması ve projenin hayatta kalmaya devam etmesi, onu son derece zor kılan şeydi çünkü para politikasını taşa koyan şey budur. Ona dijital değer veren şey budur çünkü bu, kimsenin kontrolü altında olmayan bir ağdır. Dışarıda bu ağı ele geçirebilecek ve para arzını değiştirebilecek kimse yok… Bu yüzden yaratıcının ortadan kaybolmasının Bitcoin’in büyümesinde çok önemli bir faktör olduğunu ve hiç kimse tarafından kontrol edilemediğini düşünüyorum.”

Yazar, Bitcoin’in kötü bir finansal sistemin doğurduğu büyük bir güvenlik ağı olarak değil, yasal olarak daha iyi bir sistem olarak düşünülmesi gerektiğini söylüyor:

“Bitcoin hakkında ‘Bu sistem çökecek ve Bitcoin tek cevap’ şeklinde düşünmeyi bırakmalıyız. Bence bunun daha iyi bir teknoloji olduğunu düşünmemiz gerekiyor. Bu sadece daha gelişmiş bir sistemdir ve eski sistemi devralması muhtemeldir çünkü dünyanın herhangi bir yerindeki herkes için çok düşük bir maliyetle erişilebilir ve doğrulanabilir bir siyasi çözüm, her seferinde para gönderip almak için tekele sahip olan ve paranın değerini düşürebilecek siyasi kurumlardan geçmek zorunda olmaktan çok daha güçlü bir önerme.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner