Yükleniyor...

Bitcoin ve Altın Arasındaki Korelasyon Son Zamanların En Yüksek Seviyesinde

Bitcoin, para politikasına sahip olmaması ve apolitik olması nedeniyle sıkça "dijital altın" olarak adlandırılıyor.

Bitcoin ve Altın

Bitcoin, para politikasına sahip olmaması ve apolitik olması nedeniyle sıkça “dijital altın” olarak adlandırılıyor. Altın, her zaman ülkelerin para arzını kötü iade etmelerine karşı bir önlem olarak var olmasına rağmen Bitcoin geleneksel itibari para birimi sisteminden vazgeçmenin ve nakit paranın kullanılmadığı bir dünyaya yaklaşırken finansal gözetimden uzaklaşmanın bir yolu olarak var.

Bununla birlikte, Bitcoin ve altın fiyatları birlikte hareket etme eğiliminde değil. Aslında Coin Metrics’in geçmiş verilerine göre iki varlık arasında son beş yılda güçlü bir ilişki gözlemlenmiş değil. Ancak, bu yılki verilere bakıldığında Bitcoin ve altın fiyatları arasındaki korelasyonun arttığı görülüyor. Aynı zamanda, Bitcoin ile altcoin’lerin arasındaki korelasyonun düştüğü görülüyor.

Korelasyon, olasılık kuramı ve istatistikte iki veya daha fazla raslantısal değişken arasındaki doğrusal ilişkinin yönünü ve gücünü gösterir. Korelasyon katsayısı “r” ile gösterilir ve -1 ile +1 arasında değerler alır.

Bitcoin Altcoinler ve Altın

Coin Metrics’in son bir yıllık verilerine bakıldığında, altın ve büyük altcoin’lerin Nisan ayından itibaren Bitcoin’e olan korelasyonlarının düştüğü görülüyor. 1 Nisan ila 10 Temmuz arasında görülen değişim şu şekilde;

  • Ethereum: 0.91451 – 0.73607
  • Bitcoin Cash: 0.82189 – 0.72571
  • Litecoin: 0.80934 – 0.61724
  • Altın: 0.07508 – 0.22846

Bitcoin’in altınla olan korelasyonu artmasına rağmen hala çok zayıftan zayıf bir ilişkiye gelinebilmiş durumda. Bitcoin’in altcoin’lerle olan korelasyonundaki düşüş ise dikkatlerden kaçmıyor. Bitcoin’in Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin ile olan korelasyonu genel olarak çok güçlüden güçlüye geldi.

Bitcoin’in altcoin’lerle olan korelasyonu yılın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyelerindeydi, ancak bu güçlü korelasyon 1 Nisan’dan 1 Temmuz’a kadarki süreçte düştü. Buna karşın Haziran ayının sonundan bu yana Bitcoin’in altınla olan korelasyonu giderek arttı.

Uzun vadede Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon daha da artacak gibi görünüyor. Bu korelasyonun güçlü hale gelmesi ile Bitcoin’in “dijital altın” olduğu iddiası da güç kazanmış olacak.

Ayrıca, “Bitcoin mi Altın mı” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x