Yükleniyor...

Bitcoin ve Ethereum’da Son 24 Saatte Yaşanan Gelişmeler

Bitcoin fiyatı, son zamanlarda yaşadığı düşüşten sonra tekrardan 7 bin dolar seviyesine yükseldi.

resized btc vs eth

Bitcoin fiyatı, son zamanlarda yaşadığı düşüşten sonra tekrardan 7 bin dolar seviyesine yükseldi. Bu arada Ethereum da 24 saat içinde %8’in üzerinde kazanç elde etti. ETH şu anda bu haberin yazımı itibariyle 170 dolar civarında işlem görmektedir.

Koronavirüs Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edildikten sonra Bitcoin; Ethereum, XRP gibi diğer kripto para birimleriyle birlikte çöktü ve gündüz vakitlerinde yükselip gecelerde düşüş yaşayarak dalgalanmaya başladı.

Bu yılın başlarında 10 bin dolara kadar yükselen Bitcoin fiyatı, pandemi ilanından sonra 4 bin doların altına düştü. Bununla birlikte, lider kripto para birimi 6 bin ila 7 bin dolar arasında dalgalanarak 7 bin dolar seviyesine geri döndü.

Bu haberin yazımı sırasında Bitcoin, % 4.60 artışla 7.021 dolar seviyesinden işlem görmektedir. İkinci en popüler kripto para birimi olan Ethereum ise, Bitcoin ağında toplam değerine eşit olan ortalama günlük işlemiyle, Bitcoin’e yaklaşmaya hatta onu geçmeye çalışıyor. Ethereum şu anda 170.83 dolardan işlem görüyor. (+8.87)

Bir blok zinciri analitik firması olan Messari, Ethereum’un günlük değer transferinin, yani Ethereum ağının blok zincirinde taşınan toplam varlık değerinin, 12 Nisan itibariyle yaklaşık 1.5 milyar dolar ile Bitcoin ağının toplam değerine rakip olduğunu bildirdi.

Temmuz 2019’da Bitcoin ağı günlük 3 milyar dolardan fazla işlem kaydetse de artık bu tempoyu sürdüremiyor. Öte yandan Ethereum, Aralık 2018’de günlük işlemlerinde gördüğü 115 milyon dolar seviyesinden bugün 1,5 milyar dolara ulaşarak yükselişini devam ettiriyor.

Bitcoin ağı, Ocak ayında günlük transfer değerinde büyük ölçüde büyüdü ancak koronavirüs pandemisinden bu yana kullanımı azaldı.

Ethereum, Saniyede İşlem Sayısında Bitcoin’i Geçiyor

Ethereum’un Bitcoin’i geçtiği ilk metrik bu değildir. Bitcoin’in saniyede ağ işlemi (TPS) sayısı 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesinden; 4.7 TPS’den gerçekleşmişti. Şimdi ise koronavirüs etkisiyle 3 TPS ile başarısız bir tablo çizmektedir.

Öte yandan Ethereum, 2018’de 15 TPS’ye ulaştı ve şu anda ağında saniyede yaklaşık dokuz işlem gerçekleştirmektedir.

Etherum Artık Daha Fazla Developer’ı Kendisine Çekiyor

Hem Bitcoin hem de Ethereum’un ihtiyaçları için çok sayıda developer’ı olsa da, Ethereum bu konuda daha aktiftir. Geçen ay, Ethereum ağının ortalama 99 aylık developer’ı varken Bitcoin’de bu sayı 47 idi.

Daha geniş bakacak olursak, blok zincirlerinin ilgili depolarına kod katkısında bulunan developer sayısında Ethereum ileridedir. Ortalama olarak 216 developer her ay Ethereum blok zinciri deposuna kod eklerken, Bitcoin’de bu sayı 50 civarlarındadır.

Ancak Ethereum arzı Bitcoin’den 5 kat daha yüksek olmasına rağmen, Bitcoin Etherum’dan 40 kat daha fazla fiyattan işlem görerek kripto para birimlerinin lideri olmaya devam etmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner