Yükleniyor...

Bitcoin White Paper’ı Hakkında 14 İlginç Gerçek

Bitcoin white paper'ı BTC'nin, nasıl bir planlamayla piyasaya sürüldüğünün bir özetini oluşturur.

bitcoin white paperi

Bitcoin white paper’ı BTC’nin, nasıl bir planlamayla piyasaya sürüldüğünün bir özetini oluşturur. Projenin amacının yanı sıra teknik detaylar da bu dokümanda yer alır. Ayrıca bu belge, duyanları şaşkınlığa uğratacak birtakım detayları da barındırır. Örneğin BTC white paper’ında “blockchain” kelimesi geçmez, onun yerine Türkçe’de “zaman damgası sunucusu” anlamına gelen bir kelime kullanılmıştır.

Bitcoin White Paper Nedir?

White paper yani teknik doküman bir proje ekibi veya şirketin çıkartacağı ürünün amacı, kapsamı, getireceği yenilikler, felsefesi ve teknik detaylarını yazıp yayınladığı belgedir. İçeriği ve amacı gereği ilgili ürünün pazarlama iletişiminde kullanılan materyallerinden farklı olarak akademik ve teknik bir dil ile yazılırlar. Dolayısıyla makale görünümü taşırlar.

Bitcoin white paper’ı da BTC’nin oluşum sürecinde nasıl bir planlamadan geçtiğini yansıtırken daha önce kullanıcıların bilmediği birtakım detayları da içerir. Bitcoin white paper’ı 31 Ekim 2008 tarihinde Satoshi Nakamoto rumuzuyla Kriptografi Yazışma Grubu isimli bir e-posta grubunda yayınlanmıştır. White paper’ın başlığı dışında makalenin yalnızca bir yerinde “Bitcoin” kelimesi geçmektedir. Doküman bunun gibi pek çok ilginç detayı bünyesinde barındırmaktadır.

Bitcoin white paper ile ilgili daha önce duymadığınız ve “yok artık” dedirten 14 ilginç bilgiyi sizler için derledik…

bitcoin white paper

Bitcoin White Paper’ı Hakkında 14 İlginç Bilgi

1. 2 bin 736 kelime 16 bin 404 karakter içermektedir

2 bin 736 kelimeden oluşan Bitcoin white paper; Magna Carta’dan, ABD Anayasasından ve en son ABD Altyapı Yasa Tasarısından daha kısadır. Ortalama bir kitap ise 70 bin ila 120 bin kelimedir.

Magna Carta: 3 bin 550 kelime
ABD Anayasası: 4 bin 543 kelime
ABD Altyapı Yasa Tasarısı: 2 bin 700 sayfa

2. Tanıtım yazısı ufak çaplı bir fırtına yarattı

Bitcoin tanıtım yazısı yayınlandığında çok fazla tartışma yarattı. Cypherpunk e-posta listesinin moderatörleri daha sonra araya girerek Satoshi’ye fikirlerini alıp başka bir yere gitmesini ve orada konuşmasını söyledi.

bitcoin

3. Satoshi eleştiri yağmuruna tutuldu

Bitcoin’in halka açık ilk destekçisi Hal Finney’di ancak 7 Kasım’daki duyurunun üzerinden bir hafta geçene kadar kendisine gönderilen e-postaya yanıt vermedi. Bu süreçte ise Satoshi çok fazla eleştiri yağmuruna tutuldu.

Ekran Resmi 2023 02 24 15.16.30

4. Bitcoin kelimesi yalnızca 2 kez geçiyor!

White paper içerisinde Bitcoin kelimesi yalnızca iki kez geçiyor. Bunlardan biri ise başlıkta yer alıyor. Ayrıca Satoshi’nin Bitcoin’i bu süreçte oldukça geç adlandırdığına inanılıyor. Hatta ona “Elektronik Nakit” veya “Netcoin” adını vermek istemiş olabileceğine dair kanıtlar da bulunuyor.

btc

5. White paper’dan önce kod yazıldı

Satoshi, white paper’ı yazmadan önce Bitcoin kodunu yazdı. Daha sonraki gönderilerinde ise white paper global bir şekilde yayınlandığında aslında iki yıldır Bitcoin üzerinde çalıştığını belirtmişti.

highlight 34

6. “Blockchain” kelimesi yer almaz

BTC white paper’ı “blockchain” kelimesini içermemektedir. Bunun yerine Satoshi, Bitcoin “blokzincirini” bir “zaman damgası sunucusu” olarak adlandırır. Bu isimlendirme ise aslında BTC’nin ağ için zaman tutma işlevine gönderme yaparken, önceki dijital nakit sistemlerinde merkezi sunucuları değiştirmeye çalıştığını da belirtmektedir.

bitcoin white paper'ı

7. Eski sisteme bir alternatif olarak görüldü

Satoshi, Bitcoin’i eski dijital nakit sistemleri tarafından kullanılan “darphane tabanlı” modele bir alternatif olarak gördü. Söz konusu durum ise David Chaum’un zincirler arası olmayan DigiCash’i gibi önceki çalışmalara bir göndermedir. Bunun yerine ağ, bankalar ve kullanıcılar olmak üzere iki katmana ayrıldı.

8. En çok “blok” kelimesi kullanıldı

Bitcoin white paper’da en çok geçen kelime, toplamda 48 kez kullanılan “blok”tur. Bloklar, Bitcoin blokzincirinde zaman damgalı işlem gruplarıdır.

9. Geçmişteki 8 çalışmaya atıfta bulunuyor

Bitcoin white paper, Wei Dei’nin B-money ve Adam Back’in Hashcash’i gibi denenmiş dijital nakit projeleri de dahil olmak üzere geçmişteki 8 çalışmaya atıfta bulunmaktadır. Back, mevcut durumda hala BTC’ye aktif olarak katkıda bulunan, söz konusu tek kriptograftır.

bitcoin white paperi 1

10. “BTC blokları için CPU gücü kullanıldı”

White paper, Bitcoin blokları oluşturmak için “CPU gücünün” kullanıldığını ifade etmektedir. Şu an da bunu söylemek doğru olmadığı gibi, yanlış da değildir. Üretimin çoğu, ASIC adı verilen özel bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilir. Her ikisi de ağın çalışması için ihtiyaç duyduğu “hesaplama gücünü” sağlamaktadır.

11. Bazı bölümleri geçerliliğini kaybetti

BTC white paper belgesinin bazı bölümleri artık geliştiriciler tarafından çalışılmıyor. Makalede Satoshi, Bitcoin için ilk “ölçeklendirme teklifini” yapmaktadır. Basit Ödeme Doğrulaması olarak adlandırılan bu yöntem, o zamandan beri uygulanabilir bir çözüm olmaktan çıkmıştır.

white paper 1

12. Kamu malıdır

Yasal saldırıların ardından, Bitcoin tanıtım belgesi artık ABD Hükümeti ve Miami Belediyesi dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki web sitelerinde yer alıyor. Belge kamu malıdır ve ücretsiz olarak saklanabilir.

btc 2

13. BTC’nin nasıl çalıştığını gösterir

Bitcoin geliştiricileri, Satoshi Nakamoto’nun tanıtım belgesindeki tutarsızlıkların, değişikliklerin ve yanlışlıkların aktif bir listesini tutmaktadır. Belgenin yayınlanmasından bu yana, BTC’nin canlı bir ortamda nasıl çalıştığı hakkında daha fazla şey öğrenilmiştir.

14. Hala ilk yayınlandığı sitede yer alıyor

BTC white paper yayınlayan ilk web sitesinde hala belge yayındadır. Mevcut durumda 40’tan fazla dile çevrilmiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner