Yükleniyor...

Bitcoin Yarılanması Öncesi Düşüş: Tarih Tekerrür Mü Edecek?

3.

Üçüncü Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Halving

3. Bitcoin yarılanmasına sadece iki gün kalmışken; şiddetli oynaklık seviyeleri kripto para piyasasına da ulaştı ve dolayısıyla Bitcoin birkaç saat içinde %20 oranında düştü.

Benzer fiyat gelişmeleri yine 2. yarılanmadan iki gün önce, BTC’nin %11 düştüğü Temmuz 2016’da görülmüştü.

2016’daki Gelişmelerin Benzerleri Yaşanıyor

Bugün lider kripto para birimi ve piyasadaki çoğu altkoin ani düşüş gördü. Son zamanlarda yaşanan dalgalanmanın ve 10.000 dolarlık psikolojik seviyenin aşılmasının ardından, Bitcoin bazı borsalarda 8.000 doların altına düştü.

Yine de bu %20’lik düşüşün ardından, dijital varlığın fiyatı biraz toparlandı ve şu anda bu haberin yazımı itibariyle 8,712 dolar seviyesinden işlem görmektedir.

Sadece 2 gün sonra, bu yıl toplumda en çok beklenen olayın gerçekleşmesi planlanıyor. Madencilerin çabaları için aldığı ödüllerin yarısını azaltmanın yanı sıra, Bitcoin yarılanması güçlü fiyat gelişmeleri için de bir katalizör görevi görüyor.

Tarihsel verilere bakıldığında, dijital varlık neredeyse 4 yıl önce benzer bir durum yaşamıştı. BTC 9 Temmuz 2016’da gerçekleşen 2. yarılanmaya kadar, önceki haftalarda %70’in üzerinde artış göstermişti.

Ancak etkinlikten 2 gün önce, 7 Temmuz’da Bitcoin %11’lik bir düşüş gösterdi.

2. yarılanmanın gerçekleştiği günde, BTC fiyatının tekrar 663 dolardan 625 dolara düştüğünü belirtmek gerekir.

Büyük Resme Bakmak

Bitcoin’deki kısa vadeli olumsuz fiyat etkilerine rağmen, makro veriler 2016 ve aslında 2012 yarılanmalarını takiben lider kripto para biriminin arttığını gösteriyor.

Kasım 2012’de gerçekleşen ilk yarılanmadan önce, BTC yaklaşık 12 dolardan işlem görüyordu. Ancak sonraki yıl, varlık 90 kattan fazla artarak 1.180 dolar seviyelerine fırladı.

Yukarıda belirtildiği gibi, Bitcoin 2. yarılanmaya 660 dolar civarında girdi. Bununla birlikte onu takip eden boğa koşusu, en etkileyici boğa koşularından biriydi. BTC ilk olarak Temmuz 2017’de 2.800 dolara sıçradı ve Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesine, yaklaşık 20.000 dolara ulaştı.

Geçmiş veriler gelecekteki olaylar için geçerli bir fiyat göstergesi olmasa da, 3. yarılanmaya çok az kaldığından şimdi benzerlikler gözlemlenmeye zorlanıyor. Varlığın fiyatı önceki iki yarılanmadaki gibi, takip eden aylarda artarsa; tarihin sonunda tekerrür edip etmeyeceği sorusu düşünmeye değer.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner