Yükleniyor...

Bitcoin Yatırımcıları Altına Yöneldi

Van Eck Associated’un genel müdürü Jan Van Eck ve tanınmış iki borsa yatırım fonunun arkasındaki adam (ETF’ler) geçtiğimiz günlerde kripto para yatırımcılarının dikkatlerini altına çevirerek Bitcoin ve diğer kripto para birimini ellerinden çıkarmaya başladıklarını iddia etti.

Bitcoin ve Altın

Van Eck Associated’un genel müdürü Jan Van Eck ve tanınmış iki borsa yatırım fonunun arkasındaki adam (ETF’ler) geçtiğimiz günlerde kripto para yatırımcılarının dikkatlerini altına çevirerek Bitcoin ve diğer kripto para birimini ellerinden çıkarmaya başladıklarını iddia etti. Van Eck’e göre, BTC yatırımcıları geleneksel emtialara odaklanmış durumda. Jan Van Eck, CNBC’nin ETF Edge programında bu hafta yaptığı konuşmada, 2017’de altın yatırımcılarının bir kısmının BTC’ye yöneldiğini, ancak artık işlerin tam tersine döndüğünü belirtti.

Altın Tartışmasız Bir Değer Deposu

2017’de Bitcoin fiyatı 1.000 dolardan 20.000 dolara kadar yükseldiği. 2017 yılında, altın yaklaşık yüzde 4 artarken, geçtiğimiz yıl yüzde 2.5 artış kaydetti. BTC şu an 3.580 dolar seviyesinde işlem görüyor ve yüzde 82 oranında değer kaybetti. Seymour Portföy Yönetimi’nin kurucusu ve baş yatırım sorumlusu Tim Seymour, ETF Edge programında Bitcoin’in bu noktada toparlanmasının zor olabileceğini belirtti. Seymour’a göre altın, bir değer deposu ve buna kimse itiraz edemez.

Van Eck’in altın ETF’si, GDX altın madencileri ETF’si ve GDXJ küçük altın madencileri ETF’si geçtiğimiz birkaç ay içinde oldukça iyi bir performans sergiledi. Özellikle, S&P 500 geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 14 değer kaybederken, GDX ETF’si bu yıl yüzde 14’lük bir artış kaydetti. Bu yıl GDX’deki değer kaybı yüzde 1’in altında ve S&P 500 yüzde 6 değer kazandı. Tüm bunların yanısıra bu yıl şimdiye kadar Bitcoin her ikisine kıyasla düşük performans gösterdi. Öncü kripto para birimi yeni yıla yaklaşık 3.700 dolarla girdi ve 4.100 dolara yükseldikten sonra art arda gerçekleşen satışlar nedeniyle düşmeye başladı. Fiyat hareketine rağmen 3.500 doların altına düşmedi. VanEck-SolidX Bitcoin EFT’si için yapılan başvuru ABD hükümetinin kapanması nedeniyle yakın zaman önce geri çekildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner