Yükleniyor...

Bitcoin Yatırımcılarının Göz Ardı Ettiği Bir Durum Var: İşlem Hacmi

Bitcoin, 2020'ye girilmesiyle 7.

Bitcoin İşlem Hacmi

Bitcoin, 2020’ye girilmesiyle 7.000 dolar psikolojik seviyenin altında bir kırılma yaşadı ve saatler içinde toparlanarak ve kısa vadeli yükseliş trendini yakaladı. Bu yükseliş trendine rağmen analistler uyarıyor.

Analistlerin uyarıda bulunmasının nedeni ise Bitcoin’in işlem hacminin Nisan’dan bu yanaki en düşük seviyede olması. Hacim, Haziran 2019’daki zirvesinden sonra yüzde 90 düştü ve hacim düşük olduğunda piyasalar çok ani ve yüksek volatiliteli hareketler yapabilir.

Arcane Research analistleri Bitcoin’in hacmine ilişkin olarak “Yedi günlük ortalama gerçek işlem hacmi bu hafta da düşmeye devam etti.” ifadelerini kullanıyorlar. Yayınladıkları raporda ise “Yılın ilk günü 192 milyon dolar gibi çok az hacim kaydetti. Bu seviyeler Nisan 2019’dan bu yana görülmedi. Tabii bu az faaliyetin olması tatil dönemi ve hafta sonu ile de ilgili olabilir. Bu en büyük kripto para için pozitif bir trend değil.” deniliyor.

Öyle görünüyor ki hızlı düşen hacim ile sorun daha da büyüyor. Bitcoin ve kripto para analistleri de geçen sene Ekim ayında iyi bir durumda olmayan Bitcoin işlem hacmi ile ilgili uyarılarda bulunmuşlardı. Bitcoin’in işlem hacmi geçen yıl sosyal medya devi Facebook’un kripto parası Libra’nın white paper’ını yayınlamasının ardından sıçrama yapmıştı. Bitcoin işlem hacmi hala medyanın kripto para alanındaki haberlere ve gündem yapmasına yakından bağlı.

Şu anda Bitcoin’in işlem hacmi neredeyse 2019 yılının başlarındaki seviyelerde. Bitcoin o sıralar yaklaşık olarak 4.000 dolardan işlem görüyordu. Buna rağmen yine de 2020’de Bitcoin’in Temmuz 2019’daki seviyelerine geri dönmesini görebileceğimiz birkaç olay yaşanacak. Bunlardan biri Facebook’un kripto parası Libra’yı piyasaya sürmesi. Diğeri ise Bakkt’ın Starbucks projesi ve Mayıs’ta gerçekleşecek olan yarılanma etkinliği var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner