Anasayfa Bitcoin (BTC) Bitcoin Yatırımından Kar Elde Etmek için Ne Kadar Beklemek Gerekiyor?

Bitcoin Yatırımından Kar Elde Etmek için Ne Kadar Beklemek Gerekiyor?

Bitcoin’e yatırım yapıp da kar elde ettim diyebilmek için kaç gün beklemek gerekiyor? Bunun elbetteki kesin bir cevabı yok ancak yapılan bir analiz bize bazı somut veriler sağlıyor.

8 Eylül’de BitcoinEconomics.io’nun yaptığı analizler sonucu paylaştığı verilere bakıldığında, Bitcoin yatırımcılarının “kar elde ettim” diyebilmek için ortalama 1.335 gün veya 3 yıl 8 ay beklemeleri gerekiyor. Kar elde etme süresinin yaklaşık olarak her dört yılda bir gerçekleşen yarılanma (halving) etkinliğine denk geldiği görülüyor.

Burada 1.335 günlük süreç yüzde 100 kesin kar elde ettim diyebilmek için saptanan süreci temsil ediyor. Bu durum Bitcoin fiyatının 1.150 dolara fırladığı 2013 yılının sonlarında meydana gelen boğa koşusu ile doğrudan ilgili. Eğer sürecin başında bir satın alım yapsaydınız bu durumda Bitcoin’in bu seviyeyi tekrar kırmasından önce 2017 yılının başlarına kadar beklemeniz anlamına geliyordu. Bir rallinin zirvesini kaçırmanız kar elde etmek için önemli ölçüde azalmış bir bekleyişe neden oluyor.

Bitcoin’i 317 gün boyunca elinizde tuttuğunuzda yüzde 75 oranında kar şansı veriyor. 35 gün elinizde tutmanız durumunda yüzde 60 kar şansı elde ederken, herhangi bir günde kar elde etme ihtimaliniz ise yüzde 50 seviyelerinde.

Bitcoin’i elinizde tutma süresi size fazla gelebilmiş olabilir, ancak geleneksel yatırım araçlarında durum daha vahim. Bu noktada bir karşılaştırma yapabilmek için S&P 500’e bakmak yeterli. S&P 500’de kesin bir kar elde etmek için bir yatırımcının 23 yıl boyunca konumunu koruması gerekiyor.

Yapılan bu analiz tamamen kar elde etme şansına bakıyor. Elde edilen karın ölçeğine bakılmıyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in bir boğa koşusu sırasında borsa endekslerine kıyasla son derece yüksek düzeyde kar şansı verdiğini akılda tutmak gerek. Grayscale Bitcoin Investment Trust’ın 2019 yılında Temmuz ayında yıllık yüzde 300’lük getiriyle bugüne kadarki bütün getiri rekorlarını kırdığını hatırlatalım.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

775BeğenenlerBeğen
193TakipçilerTakip Et
12,126TakipçilerTakip Et
72AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar