Yükleniyor...

Bitcoin’de Karar Süreci! Grafik ve Piyasa Analizi – 16 Mart 2023

Geçtiğimiz günerlerde ABD enflasyon verisinin açıklanmasıyla büyük bir yükseliş gösteren Bitcoin (BTC), karar aşamasına gelmiş olabilir.

btc

Geçtiğimiz günerlerde ABD enflasyon verisinin açıklanmasıyla büyük bir yükseliş gösteren Bitcoin (BTC), karar aşamasına gelmiş olabilir.

Yakın zaman diliminde 19.550 dolardan 26.390 dolara yükseliş gösteren BTC, yaklaşık olarak yüzde 35 artış sergilemişti. Kripto sektörünün lideri, göstermiş olduğu bu sert yükseliş ile birlikte piyasada inanılmaz hacim topladı. Geçtiğimiz günlerdeki FUD haberlerin etkisiyle fiyat düşüşü yaşayan BTC, güncel olarak 24.000 doların üzerinde seyrediyor.

Yükselişin devam edebilmesi için karar aşamasına gelen BTC, nasıl bir yol izleyebilir?

Bitcoin (BTC) Grafik Analizi

FUD haberlerin ardı ardına gelmesiyle 19.560 dolar seviyesine anlık düşen BTC, büyük oranda güç toplamış görünüyor. 19.560 dolar seviyesinden yükseliş ivmesi yakalayarak, şuan için kripto piyasasını yeniden diriltti. Kripto sektöründeki olası yükselişleri konuşabilmek adına, BTC’nin 25.250 dolarıkalıcı şekilde aşması” büyük önem taşıyor. Özellike de bankalar ile ilgili FUD haberlerin devam ettiği senaryoda ise, BTC’nin 23.900 dolar seviyesine kadar düşüş yaşaması muhtemel görünüyor.

Ekran Resmi 2023 03 16 10.12.57

Bitcoin için Piyasa Değer Analizi 

ABD enflasyon verisinin açıklanmasından sonra BTC piyasa değeri için de sert fiyatlamalar görüldü. BTC şuan için, 467 milyar dolar piyasa değerindenin üzerinde seyrediyor. BTC piyasası değerinin yükseliş yönlü devam edebilmesi için, 481 milyar dolar piyasa değerini kalıcı şekilde aşması büyük önem taşıyor. Yaşanabilecek piyasa değeri düşüş senaryosunda ise 452 milyar dolar seviyesi destek görevi görebilir.

Ekran Resmi 2023 03 16 10.14.18

Bitcoin Dominansı, Altcoin’ler için Son Durum Ne?

BTC’nin sert yükselişindeki esas etkenlerden olan ABD enflasyon verisinin açıklanmasıyla birlikte, BTC Dominans tarafında da büyük yükselişler gözlemlendi. 4 saatlik zaman dilimine bakıldığında, BTC’nin Dominans anlamında zirve yaptığını görüyoruz. BTC fiyatından yaşanan geri çekilmeyle birlikte Dominans tarafında geri çekilmeler gözlemlendi. Altcoin’lerin yükseliş senaryosu için Dominans seviyesinin yüzde 44.85‘e gevşemesi önem teşkil ediyor. BTC Dominasının tekrardan yüzde 46.19 seviyeleri test etmesi ise, altcoin’ler için fiyatta baskılanma yaratabilir.

Ekran Resmi 2023 03 16 10.17.14

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner