Yükleniyor...

-Kara Cuma- Bitcoin’deki Bu Sert Düşüşün Nedeni Neydi?

Cevap:

Cevap: Tabii ki de ÇİN..!

Beijing’in bulunduğu saat dilimine göre 21 Mart 18:30, çoğu Çinli Bitcoin sever de dahil halkın büyük bir çoğunluğu ofisindeki işleri bitirmiş evin yolunu tutmuş ya da arkadaşları ile yemek yiyip bir kaç içki içtikten sonra evine doğru yol almıştı. Tam bu sırada Bitcoin ve Litecoin fiyatlarında 30%’luk bir düşüş yaşandı. Okcoin ve Huobi’de Bitcoin fiyatları 3700 Yuan’dan (595 Dolar) 2653 Yuan’a (426 Dolar) düştü.

Peki aslında ne olmuştu?

Her şey, Twitter benzeri bir sosyal paylaşım ağı olan Weibo’da, “Cai Tong She” rumuzlu bir kullanıcının, “Çin merkez bankasının 18 Mart tarihinde aldığı bir karar ile, tüm Bitcoin işlemlerinin 15 Nisan tarihinde durdurulacak” gönderisi ile başladı. Bu haber, inanılmaz bir şekilde daha onaylanmadan, Çin’in ünlü medya kuruluşu “Sina” tarafından yayınlandı. Sina, tüm Çin’de okunan ve bir çok yatırımcı tarafından takip edilen bir medya kuruluşu olduğundan, bu haber Çin’de bomba etkisi uyandırdı ve tüm yatırımcılar adeta şoka uğradı.

Bu haberden sonra, büyük bir “panik satışı” gerçekleşti ve Bitcoin ile Litecoin fiyatları müthiş bir şekilde düşüşe geçti. 1 Saat içerisinde 170 dolar gibi bir düşüş yaşayan Bitcoin, 1 saan sonunda 3500 Yuan (560 Dolar) seviyesinde denge yakaladı.

Fiyatlarda müthiş bir düşüş meydana getiren haber, fiyatlar stabil bir görüntü sergiledikten sonra derhal siteden kaldırıldı.

Şu ana kadar ki gelişmelere bakılırsa, haber tamamıyle yanlış ve bir dedikodudan ibaret gibi gözüküyor. Fakat bu haber, tüm Çin’de büyük bir paniğe neden oldu. Çin’in Bitcoin hakkındaki tavırlarının piyasayı ne kadar etkilediğini gören spekülatörler, bu durumdan faydalanmaya çalışıyor gibi bir görüntü meydana geliyor.

Çin Merkez Bankası’nın raporlarına göre, Bitcoin’e getirilecek bazı düzenlemeler mevcut. Sina medya kuruluşuna göre bu dedikoduların arkasındaki haber, Çin’in Bitcoin’e getirilecek düzenlemeleri sağlamlaştırmak adına yaptığı çalışmalar olarak düşünülüyor.

Geçen Aralık ayında Bitcoin’in Çin tarafından düzenlemeye tabi tutulacağı haberi de başlangıçta bir dedikodu olarak yayılmış, fakat daha sonra bu dedikodunun gerçek olduğunu görülünce fiyatlar büyük bir düşüş yaşamıştı. Bu sefer, dedikoduların gerçeği yansıtmadığını görüyoruz.

Çin’den gelen haberler ile birlikte, Bitcoin dünyası çalkantılı dönemler geçirdi ve geçirmeye de devam ediyor. Çin, Bitcoin ekosistemine yaptığı büyük katkılar ile övgüyü hakederken, bir yandan da bu “asılsız haberler” ile birlikte ekosisteme büyük ölçüde zarar veriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner