Yükleniyor...

Bitcoin’i 8.000 Dolara İten 3 Neden ve BTC Fiyatının Olası Yönü

Bitcoin ve kripto pazarları son 24 saat içinde dalgalı hale geldi.

bitcoin btc 3 neden

Bitcoin ve kripto pazarları son 24 saat içinde dalgalı hale geldi. BTC fiyatı tekrar 8.000 dolara dokunarak toplam piyasa değerine 12 milyar dolar ekledi ve yılın en büyük hamlesi gerçekleşmiş oldu. Peki buna ne sebep oldu?

Bitcoin (BTC) 47 Gün Sonra 8 Bini Aştı

Toplam kripto piyasa değeri, beş haftanın en yüksek seviyesi olan 212 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz Kasım ayı sonlarında piyasalar yükselişteydi, ancak bir sonraki ay 18 Aralık’ta 175 milyar dolarlık en düşük seviyeye geriledi. Yılın başından bu yana, kripto varlık piyasaları %11,5 veya 20 milyar doların üzerinde bir kazanç elde etti, ancak henüz boğa sezonu başladığını söylemek için çok erken.

Bitcoin, her zamanki gibi, yükseliş momentumu için katalizörlerden biri olmuştur. Tradingview.com’a göre BTC, gün içi işlem aralığından 7.500 dolar civarından yükseldi ve 47 günün en yükseği 8.000 dolar seviyesine ulaştı.

Bu yıl şu ana kadar BTC %9,5 büyüdü. Bu psikolojik engelden her zamanki gibi hafif bir geri çekilme oldu, ancak yazım sırasında, Bitcoin fiyatı 7.876 dolar seviyelerinde tutunuyor.

Bitcoin (BTC) Yine Güvenli Liman Olarak Görüldü

Bitcoinlerin yükseliş momentumunun, borsalara ve altın ve petrol gibi emtialara daha geniş bir küresel finans akışı tarafından yönlendirildiği görülüyor. Grafiklere göre, altın fiyatları bugün altı yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD’nin İran hedeflerine yönelik hava saldırısından bu yana, gerginlikler arttı ve yatırımcılar artık Bitcoin’in de içinde bulunduğu güvenli varlıklara geçti.

Bitcoin (BTC) Ticareti Düşük Seviyede

Yakın tarihli bir IntoTheBlock çalışması, çok az BTC’nin bu seviyede el değiştirdiğini gösterdi, bu yüzden 8 bin doların üzerinde bir kırılma olmadı. BTC boğaları bu direnç bölgesini daha da zorladığı için piyasa şu anda bu bulguları görmezden geliyor.

Altı haftalık bir konsolidasyon döneminden sonra trader’lar şimdi bu düşük 7 bin dolarlık aralıkta sıkılmış gibi görünüyor.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Tether hacminin Coinmarketcap.com’daki piyasa değerinde bir artış olarak tekrar ateşlendiği bildirildi. Daha sonra Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino tarafından CMC’nin Tron Blockchain’in de bulunan USDT’yi yeni dahil ettiğini ve yeni bir düzenleme olmadığını belirtti.

Bitmex Tasfiyesi

Bitcoin fiyatı genellikle BitMEX’te kısa bir şort tasfiyesi olduğunda pompalanır. Verilere bakıldığında, son 6 saat içinde momentuma eklenen 8 milyon doların tasfiye edildiği ortaya çıkıyor.

BTC Fiyatının Olası Yönü

Analist ve Bitcoin savunucusu Tone Vays, bir sonraki direnç seviyesini 8.300 dolar civarında olduğunu düşünüyor.

Vays, videosunda teknik analiz kullanarak daha kısa zaman aralıklarında kesilmiş birkaç trend çizgisi oluşturdu. Bu ralli ile Kasım ayının sonunda karşılaştırıldı ve bu artışın daha uzun vadeli bir Bitcoin boğa piyasası için henüz yeterli olmadığını ekledi.

Analist, Bitcoin fiyatının 7 bin doların altına düşme olasılığının hala %60 olduğuna inanıyor. Ayrıca Vays, Haftalık grafik hala çok etkileyici değil ve gerçek büyümeyi ölçmek için mumların 8.500 doların üzerinde kapanmaya başlamasının gerektiğine inanıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x