Yükleniyor...

Bitcoin’in (BTC) Rallisi Altına Zarar Verir mi? Goldman Sachs Açıklama Yaptı

Goldman Sachs'ın raporuna göre, Bitcoin'in (BTC) son rallisi, tercih edilen varlık olarak altının duruşuna zarar vermeyecek, çünkü ikisi birlikte var olabilir.

goldman sachs bitcoin altin

Goldman Sachs’ın raporuna göre, Bitcoin’in (BTC) son rallisi, tercih edilen varlık olarak altının duruşuna zarar vermeyecek, çünkü ikisi birlikte var olabilir.

Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyelerine tırmanırken, kripto para birimi merkezi finans kurumlarının dikkatini çekti. Goldman Sachs Group Inc., piyasa hakkındaki görüşlerini sundu ve BTC’nin yükselişinin, her iki varlık bir arada var olabileceği için tercih edilen enflasyon riskinden korunma varlığı olarak altının konumunu tehdit etmeyeceğini söyledi.

Bitcoin ve Altın Bir Arada Var Olabilir

Bitcoin’in yaratılmasından bu yana lider kripto para birimi, sınırlı arz gibi bazı ortak özellikler nedeniyle büyük ölçüde altınla karşılaştırıldı. Bununla birlikte karşılaştırma 2020’de çok sayıda geleneksel finans kuruluşu tarafından benimsendi. Çeşitli kurumlar Bitcoin’in “altın 2.0” olduğunu ve onun yerini alabileceğini iddia ederken, Goldman Sachs her iki varlığın aynı anda var olabileceğini savundu.

Bloomberg’in aktardığına göre, New York City merkezli yatırım bankası, BTC’nin son boğa koşusu ve tüm zamanların en yüksek seviyesinin değerli metale zarar vereceği iddiasına itiraz etti. Ancak Goldman, devam eden bir fon ikamesi olduğunu kabul etti:

“Altının reel oranlara ve dolara karşı son zamanlardaki düşük performansı, bazı yatırımcıları Bitcoin’in tercih edilen enflasyondan korunma yöntemi olarak altının yerini alacağı konusunda endişelendirdi. Bazı ikameler meydana gelse de, Bitcoin’in artan popülaritesini, altının statüsüne varoluşsal bir tehdit olarak görmüyoruz.”

Geçmişte BTC’nin değerlerinden açıkça şüphe duyan banka, varlıklı yatırımcıların “şeffaflık sorunları” nedeniyle hala kripto para biriminden kaçınma eğiliminde olduklarını ekledi. Aynı zamanda, “spekülatif perakende yatırımı, Bitcoin’in aşırı riskli bir varlık olarak hareket etmesine neden olur” ifadeleri de kullanıldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner