Yükleniyor...
AL / SAT
StormGain
Anasayfa Kripto Para Borsaları Bitfinex: 2017'deki Bitcoin Fiyat Manipülasyonunun Arkasında Biz Yokuz

Bitfinex: 2017’deki Bitcoin Fiyat Manipülasyonunun Arkasında Biz Yokuz

ABONE OL:google-news

2017’de Bitcoin’in 20.000 doları görmesinin arkasında tek bir cüzdanın olduğunu iddia eden akademik bir makale kripto para dünyasında büyük ses getirdi. Akademik makalede fiyat manipülasyonunun arkasında Bitfinex ve Tether olduğu iddia ediliyor.

Kripto para borsası Bitfinex, iddialara cevap vererek akademik makalenin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bitcoin manipülasyonu ile ilgili makalenin yazarlarından biri Teksas Üniversitesi’den ekonomi profesörü John Griffin. Geçen sene de ayrı bir makale üzerinden bu manipülasyon iddialarını ilk defa dile getiren isim olmuştu. Geçen seneki makaleye kıyasla bu seneki makalede fiyat manipülasyonunun arkasında tek bir cüzdanın olduğu iddia ediliyor.

Veriler bu cüzdanın bir balinaya ait olduğunu gösterirken, cüzdanın Bitfinex’e ait olması okları Bitfinex’e çeviriyor. Veriler ayrıca bu cüzdanın Bitcoin fiyatının her düştüğü dönemde Tether (USDT) ile Bitcoin (BTC) aldığını gösteriyor. Sonuçta da ise yüklü miktarda Bitcoin (BTC) alımı yapılmış. Yayınlanan akademik makalede “Ek Tether (USDT) arzı, gerçek bir sermaye akışında olmayacak ölçüde Bitcoin fiyatında bir enflasyon oluşturabilir.” deniliyor.

Bitfinex tüm bu iddiaları yalanlayarak bunları “sakar bir iddia” olarak nitelendiriyor. Şirketin açıklamasında ayrıca şunlar belirtiliyor:

“Yazarların ulaştıklarını iddia ettikleri sonuçlar, hiçbir gerçek veriye dayanmıyor ve kağıttan yapılmış bir ev gibi. Tether, token’larını piyasaya sürerken bunun tam karşılığını rezervinde bulunduruyor. Yazarların bunun aksini iddia edecek hiçbir bilgisi yok ve böyle bir veriye de atıfta bulunmuyorlar.”

Makalede 2017’nin Mart ayı ile 2018’in Mart ayı arasındaki işlemler mercek altına alınıyor. Bitcoin fiyatının aşırı yükselmesinin arkasında ise Bitfinex ve Tether olduğu öne sürülüyor. Bitfinex’in açıklamasında şunları söylüyor:

“Tether ve bağlı kuruluşları hiçbir zaman USDT token’ın piyasaya sürülmesini kripto para piyasasını ve token fiyatlarını manipüle etmek amacıyla kullanmadı.”

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar