Yükleniyor...

Bittrex Tokenize Hisse Senedi Hizmetine Başladı!

Kullanıcılar artık popüler kripto para borsası Bittrex'ten Tesla, Apple, Google ve diğerlerinin hisselerini alıp satabilecek.

bittrex tokenize hisse

Kullanıcılar artık popüler kripto para borsası Bittrex’ten Tesla, Apple, Google ve diğerlerinin hisselerini alıp satabilecek.

Kripto borsası Bittrex, DigitalAssets.AG ile işbirliği içinde platformunda tokenize edilmiş hisse senetlerini listeleyeceğini duyurdu. Hareket, tüccarların ve yatırımcıların ABD borsasına kayıtlı şirketlere ek ücret ödemeden veya geleneksel bir aracı kurumun hizmetlerini kullanmadan yatırım yapmalarına olanak tanıyacak.

Tokenize edilmiş hisse senetleri, geleneksel menkul kıymetleri, borsalarda işlem gören halka açık firmalardaki hisse senetlerini temsil eden yeni nesil bir türev üründür. Böyle bir ürün daha önce mevcut değildi, ancak dijital bir token değeri temsil etmedeki gelişmeler bunun önünü açtı. Bittrex CEO’su Tom Albright, şunları söyledi:

“Blockchain teknolojisi, finansal hizmetlere erişimi radikal bir şekilde genişletme potansiyeline sahip ve Bittrex Global, insanlara sermayelerini ve özel servetlerini on yıl önce hayal bile edilemeyecek bir şekilde inşa etmeleri için bir portal sunmaktan gurur duyuyor.”

Sürüme göre, Bittrex’te Tesla, Google, Facebook ve en iyi 500 ABD şirketinden oluşan bir borsa yatırım fonu olan SPY dahil olmak üzere 12’den fazla popüler hisse sunulacak. Hisse senetleri ABD doları, Tether veya Bitcoin ile satın alınabilecek ve günün her saati işlem yapılabilecek.

Ufak Miktarlar Satın Alınabilir

Kripto para piyasasının işleyişine benzer şekilde -kullanıcılar bir kripto para biriminin bir kısmını satın alabilir- yeni ürün, müşterilerin tokenize edilmiş hisse senedinin bir kısmını (10 dolarlık bile) satın almalarına izin verecek. Tokenize edilmiş hisse senetleri, değerlerini Almanya merkezli bir denetçi olan CM-Equity tarafından tutulan hisse senetlerinden alır. Bununla birlikte, başlangıçta gerçek hisse senedi için değiştirilemezler, ancak gelecekteki bir güncelleme bunu değiştirebilir.

Geleneksel hisse senetlerini (diğer şeylerin yanı sıra) temsil eden token çıkarmak, kripto çevreleri arasında uzun zamandır aranan bir anlatı olmuştu. Ancak bu yıl, Bittrex’in de 2020’nin başlarında kendi tokenize edilmiş hisse senetlerini ve endeks ürünlerini piyasaya süren kripto borsaları FTX ve Bitfinex’e katılmasıyla bu boşluk yavaş yavaş doluyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner