Yükleniyor...

BlackRock, soruşturmayla karşı karşıya

BlackRock, ABD hükümetinin Çin ordusunu desteklemek ve insan haklarını ihlal etmekle suçlanıyor.

BlackRock

BlackRock, ABD hükümetinin Çin ordusunu desteklemek ve insan haklarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock ve en iyi borsa endeksi derleyicisi MSCI, ABD hükümetinin Çin ordusunu desteklemek ve insan haklarını ihlal etmekle suçladığı Çinli şirketlere Amerikan yatırımını kolaylaştırmakla suçlanıyor.

BlackRock, Temsilciler Meclisi’nden soruşturmaya maruz kaldı

Temsilciler Meclisi’nin Çin Komünist Partisi Seçilmiş Komitesi, BlackRock ve MSCI’ya faaliyetlerine yönelik soruşturma başlattı.

Soruşturmanın amacı, Amerikan sermaye akışları da dahil olmak üzere ABD’nin Çin politikalarına bilgi verecek gerçekleri toplamak. Komite, bu iki şirketin Amerikalıların, ABD kurumlarının güvenlik veya insan hakları gerekçeleriyle işaretlediği 60’tan fazla Çinli şirkete fon sağlamasına neden olan yatırımlarının gözden geçirilmesini istiyor.

Panel başkanı Mike Gallagher ve üst düzey Demokrat Raja Krishnamoorthi tarafından imzalanan mektuplarda, Amerikan sermayesinin bu tür Çinli kuruluşlara yönlendirilmesinin ABD firmalarının ulusal güvenlik tehditlerini şiddetlendirdiği ve Amerikan değerlerini zayıflattığı belirtiliyor. Panel, BlackRock’un beş fon genelinde bu tür Çinli şirketlere 429 milyon dolardan fazla yatırım yaptığını tespit etti.

blackrock Ybmb cover

BlackRock, 9 trilyon dolardan fazla varlığı yöneten ve milyonlarca Amerikalı tasarruflarını yatırıma emanet eden bir şirket. Firma, komiteyle doğrudan görüşerek endişelerini daha iyi anlamak için işbirliği yaptığını belirtti ve Çinli şirketlere yatırım yapan ABD endeks fonları sunan 16 varlık yöneticisinden biri olduklarını vurguladı.

MSCI ise birçok yatırımcının portföyleri için temel aldığı endeksleri oluşturan menkul kıymetleri seçer. Firma, komitenin soruşturmasını incelediğini söyledi ve endeks kararlarının küresel piyasa katılımcılarıyla yapılan istişareler sonucunda alındığını belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner