Yükleniyor...

Blockchain, Drone Hırsızlıklarını Önleyecek

IBM, drone ile paket hırsızlığını önlemek için blockchain teknolojisini kullanan bir sistemin patent başvurusunda bulundu.

Blockchain Drone Hırsızlıklarını Önleyecek

IBM, drone ile paket hırsızlığını önlemek için blockchain teknolojisini kullanan bir sistemin patent başvurusunda bulundu.

12 Kasım’da Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayınlanan bir dosyaya göre, IBM, Nesnelerin İnternetini (IoT) kullanarak drone irtifalarını izleyecek.

Blockchain ile Engel Olunacak

Droneların gelecekte paketleri çalmak için kullanılması muhtemel. Bu her ne kadar sıradan gelse de aslında hırsızlığın önüne geçmek gerekir. IBM’in projesindeki fikir, önceden belirlenmiş kriterlerin dışında önemli bir yükseklik değişikliği ölçülürse, paketlerin bir alarmı tetikleyecek şekilde ayarlanan bir yükseklik sensörü ile donatılması. Alarm tetiklendiğinde, GPS özellikli IoT cihazı, tam konum verilerini bir izleme modülüne iletecek. Bu da paketleriniz size ulaşırken bir şeyler ters gittiğinde alarm verilecek anlamına geliyor. Patentte şu ifadeler kullanılıyor: “Drone kullanımındaki artışın ve çevrimiçi alışverişteki artışın bir araya gelmesi, bir droneun kapıya bırakılan bir paketi anonim olarak almak için kötü bir niyetle kullanılabileceği bir durum sağlıyor.”

IBM, daha çok insansız hava araçları ile ilgili gizlilik ve güvenlikle ilgili endişeleri gidermek amacıyla blockchain teknolojisini kullanan bir sistem için Eylül ayında ilgili bir patent başvurusunda bulundu. Başvuruda blockchain teknolojisinin özellikle bir güvenlik riski seviyesinin göreceli olarak yüksek olduğu düşünüldüğü zaman, dronelarla ilgili verileri yönetmek için etkili teknikler sağlayabileceği öne sürüldü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner