Yükleniyor...

Blockchain, Hileli Gıdalarla Savaşmaya Yardımcı Olacak

Ernst & Young, hileli gıda ürünlerini izlemek için sahteciliğe karşı bir blockchain hizmeti başlatmayı planlıyor.

hileli gıda ürünleri blockchain scaled

Ernst & Young, hileli gıda ürünlerini izlemek için sahteciliğe karşı bir blockchain hizmeti başlatmayı planlıyor. Denetim firması Ernst & Young’ın yerel bir kolu olan EY Japonya, sake içenlerin sahte ürünleri tespit etmelerine izin verecek olan ‘SAKE Blockchain’ adlı bir blockchain tabanlı hizmet sunacak. Bu hizmet aynı zamanda meyve sahteciliğini ortadan kaldırmak için de kullanılabilecek.

Ne İçtiğini Bilmiyorsun

Sake, Japonya’da fermente pirinçten yapılan ulusal alkollü içecektir. Ulusal ihracatı geçen yıl 23.4 milyar yen’i (223 milyon $) aştı. Bu nedenle, dolandırıcıların bu pastadan bir parça almak için Asya pazarına sahte ürünlerle giriyor olması şaşırtıcı değil. Büyük Japon bira üreticilerinden biri, “Müşteri sorgusu yapmadan sahte ürünleri bulamıyoruz” ifadelerini kullanıyor. Başka bir sorun, sake distribütörlerinin gerekli sıcaklık seviyesini beş derece olarak koruyamaması. Bu nedenle, Japonya dışında içeceği tüketenler bekledikleri kaliteyi alamıyorlar. ‘SAKE Blockchain’ olarak adlandırılan sistem, bileşenlerin kalitesi ve doğruluğu, biracının yeri ve sıcaklık kayıtları hakkında bilgi sağlayacak.

Blockchain ve Gıda Şeffaflığı

Blockchain, bir süredir gıda tedarik zincirlerindeki şeffaflık seviyesini arttırmak için kullanılmakta. UABD perakende devi Walmart, marul tedarikçilerini izlemek ve koli basilinin yayılmasını önlemek için kurumsal blockchain Food Trust’ı kullanmak amacıyla IBM ile ortaklık kurdu.

Ekim 2018’de Overstock’a bağlı kuruluş Medici Ventures, şarap sahteciliğini önlemeyi amaçlayan bir blockchain şirketi VinX’in yüzde 20 hissesini satın aldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner