Yükleniyor...

Blockchain Kullanım Alanları Genişlemeye Devam Ediyor

Iowa'daki yerel çiftçilerle çalışan bir yumurta derecelendirme ve dağıtım şirketi olan Farmer’ın Hen House, blockchain tabanlı gıda izlenebilirlik şirketi Bytable ile ortaklık kurdu.

blockchain kullanim alanlari her gecen gun genisliyor

Iowa’daki yerel çiftçilerle çalışan bir yumurta derecelendirme ve dağıtım şirketi olan Farmer’ın Hen House, blockchain tabanlı gıda izlenebilirlik şirketi Bytable ile ortaklık kurdu.

15 Nisan tarihi itibariyle Farmer’s Hen House yumurtaları, tüketicilerin ürünleri tanımaları ve tedarik zincirini takip etmelerini sağlayan QR kodları içeren kartonlarda satılmaya başlandı. Blockchain tabanlı veri deposu, yumurtaların hangi gün seçildiği, hangi çiftlikte, paketlendikleri ile ilgili bilgileri ve çiftçilerin sertifikalarını içerecek.

Yumurta şirketi, çiftçiler ve müşteriler arasındaki boşluğu kapatmayı umduklarını vurgulayarak:

“Etik gıda üretiminin en ayırt edici özelliğinin şeffaflık olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden müşterilerimize, satın almış oldukları ürünlerin nereden, kimden ve nasıl geldiğini görmeleri için bir fırsat sunduk.”

Her geçen gün, gıda ve ürün tedarik zincirlerine gelişmiş takip özelliği sunmak amacı ile blockchain tabanlı sistemleri kullanmaya başlayan şirket sayısında artış gözleniyor. Geçtiğimiz günlerde de Nestle, premium kahve markası Zoégas aracılığı ile satılan kahve çekirdeklerinin kökenini izlemek için blockchain ekosistemini kullanmaya başlamıştı.

Çin’in Guangdong eyaletinin başkenti Guangzhou’da, Mart ayında gıda güvenliği ihlallerini azaltmak için ve tedarik zincirindeki ürünleri izlemek amacı ile blockchain tabanlı tarımsal izlenebilirlik platformunu devreye almıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner