Yükleniyor...

Blockchain Tabanlı Oylama Güvenli Değil mi?

Blockchain teknolojisi, oldukça yeni olmasına rağmen, birçok kişi ve kurum tarafından çeşitli durumlarda faydalı olarak kabul ediliyor.

blockchain tabanlı oylama güvenilir mi

Blockchain teknolojisi, oldukça yeni olmasına rağmen, birçok kişi ve kurum tarafından çeşitli durumlarda faydalı olarak kabul ediliyor. Son zamanlarda da en çok konuşulan sistemlerden birisi blockchain tabanlı oylama sistemi. Bu oylama sisteminin güvenilir ve faydalı olacağı düşünülüyor. Ancak Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği’ne (AAAS) göre, durum böyle değil.

Çevrimiçi Oylama Güvenli Değil

Çevrimiçi oylama fikri, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde oldukça uzun süredir konuşuluyor. Blockchain tabanlı teknoloji çeşitli durumlara yeni yollar açmaya başladığında, “oylama” en iyi kullanım örneklerinden biri gibi görünüyordu.

Merkezi olmayan doğası, hiçbir merkezi otoritenin sonuçları etkileyemeyeceği anlamına geliyor. Hepsinden önemlisi, blok zincirlerinin şeffaf denetimi, teorik olarak, oy manipülasyonunu önlemek için gereken kontrol seviyesini garanti edebilir. Bununla birlikte, Amerikan Bilimsel Gelişme Birliğinin inandığı bu değil. Valiler, Devlet Sekreterleri ve Eyalet Seçim Direktörleri’ne yazdığı bir mektupta AAAS, hem çevrimiçi hem de blockchain tabanlı oylamaya ilişkin yaptığı araştırmaların sonuçlarını ortaya koyuyor. Mektupta şu ifadeler yer alıyor:

“Tespit edilemeyen oy manipülasyonu ve potansiyel hizmet reddi saldırıları, kötü amaçlı yazılım saldırıları ve toplu gizlilik ihlalleri gibi sayısız güvenlik açığı internet oylamasında mümkün olmaya devam ediyor. Bir blockchain mimarisi kullanılıyorsa, içinde hangi içeriğin depolandığı, blockchain’in genel erişim için şifresinin nasıl çözüldüğü ve seçmenlerin nihayetinde kayda nasıl aktarıldığı hakkında ciddi sorunlar ortaya çıkıyor. Hiçbir bilimsel veya teknik kanıt, herhangi bir internet oylama sisteminin bu endişeleri giderebileceğini veya çözeceğini göstermez.”

İddialar Doğru mu?

Mektupta iddia edilenlerin derinliklerine inerek, AAAS’ın durduğu noktada belirli bir doğruluk payı bulabilirsiniz. Buna göre, bilinen bir teknoloji, internet üzerinden iletilen bir oylamanın gizliliğini, güvenliğini ve doğrulanabilirliğini garanti etmediği için, çok güçlü bir güvenlik ve doğrulanabilirlik garantisi geliştirilinceye kadar kullanılmamalıdır.

Gerçekten de, bu tür bir sistem için uygulanacak güvenlik protokollerini kolayca sorgulamak mümkündür. Ayrıca, oylama mevcut düzenlemelerde ortaya konan bir süreçtir ve seçilen yetkililer tarafından yönetilir. Blockchain ile oy vermek, tamamen yeni bir düzenleyici çerçeve gerektireceği gibi düşünüldüğü kadar kolay ve kullanışlı olmayacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner