Yükleniyor...

En İyi 10 Kripto Para Birimi Arasında Korelasyon

Bitcoin'in diğer kripto para birimleri ve altınla ilişkisinde iki yeni eğilimi belirlendi.

bitcoin ve kripto para birimleri korelasyon

Bitcoin’in diğer kripto para birimleri ve altınla ilişkisinde iki yeni eğilimi belirlendi. Tarihsel olarak, kripto para birimleri birbirleriyle yüksek oranda ilişkilendirilmiştir. Kripto para birimleri ile altın arasındaki korelasyon da aslında geleneksel olarak zayıf kabul edilir.

kaiko
Kaynak: Kaiko

İki Yeni Trend

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan “Kara Perşembe”den bu yanada farklı iki eğilim ortaya çıktı. Bitcoin (BTC) ve diğer en iyi dokuz kripto para birimi arasındaki korelasyon görülmemiş seviyelere ulaştı. Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon da  negatif oldu. İlginç bir şekilde, Bitcoin ve Tether (USDT) stabilcoin arasındaki korelasyon bile güçlendi.

coinmetrics
Kaynak: Coinmetrics

Ayrıca, son on günlük dönemi inceleyerek, Bitcoin’in altın ile negatif ilişkisinin daha da güçlendiğini ve NASDAQ ve S&P 500 ile negatif hale geldiğini gözlemliyoruz.

kaiko
Kaynak: Kaiko

Gelecekte Ne Yaşanacak?

Bitcoin ve diğer önemli kripto para birimleri arasındaki korelasyondaki bu artışın arkasındaki neden, pandeminin getirdiği genel kaygı ve belirsizlik ve onu takip eden ekonomik krizden kaynaklanabilir. Kripto piyasası söz konusu olduğunda, Bitcoin blok ödülünün yarıya inmesi ve Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi göz önüne alındığında ek belirsizlikten bahsedilebilir.

Halving öncesinde yaşanan öngörülemeyen büyük olayları (koronavirüs salgını ve ekonomik kriz gibi) göz önüne alırsak,  Kara Perşembe’de ortaya çıkan iki yeni trendde büyük bir değişiklik görmeyiz gibi görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner