Yükleniyor...

Blockchain Teknolojisi Sürdürülebilirliği Destekliyor

İspanyol blockchain yazılım firması Finboot'un CEO'su bir blog yazısında yaptığı açıklamada, Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) sorumluluk girişimlerini savunan şirketlerin blockchain (blokzinciri) teknolojisini benimsemeleri gerektiğini söyledi.

Blockchain Teknolojisi Sürdürülebilirliği Destekliyor scaled

İspanyol blockchain yazılım firması Finboot’un CEO’su bir blog yazısında yaptığı açıklamada, Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) sorumluluk girişimlerini savunan şirketlerin blockchain (blokzinciri) teknolojisini benimsemeleri gerektiğini söyledi.

Finboot CEO’su ve kurucu ortağı Juan Miguel Perez’e göre ESG girişimleri başarılarını iletmeleri için ilerlemelerini ve söylediklerini doğrulayan nicel metrikler edinmelidir. Blockchain teknolojisinin devreye girdiği yer de tam olarak burasıdır. Ancak, Finboot CEO’su aynı zamanda ESG politikalarına izlenebilirliğin getirilmesinin göründüğü kadar kolay olmadığını söylüyor, çünkü bu tür uygulama karmaşık tedarik zincirlerini içeriyor. İspanyol  firmanın kurucu ortağı konuyla alakalı şu açıklamayı yapıyor:

“Bu önemli zorluk karşısında, işletmeler girişimlerini gerçekleştirdiklerini kanıtlayacaklarsa teknolojiyi benimsemek çok önemlidir. Sürdürülebilirlik hedeflerinin ölçülmesi söz konusu olduğunda, mevcut birçok dijital teknolojiden hangisine bakmalıyız? Blockchain.”

Güvenilir Bir Teknoloji Olarak Blockchain

Blockchain’in girişimlerin karşılaştığı şeffaflık ve güven konularını ele alması sayesinde Perez, bunun endüstriyel süreçleri izlemek için “olağanüstü” bir teknoloji olduğunu söylüyor. Perez şunları söylüyor: “Şeffaflığı, başka hiçbir dijital teknolojinin yapamayacağı şekilde doğrulamak için bu teknolojiyi kullanarak, işletmeler sürdürülebilirlik kimlik bilgilerini ve raporlama prosedürlerini önemli ölçüde artıracak.”

Makalede, küresel enerji şirketi Repsol, daha sonraki tedarik zincirlerinin bir kısmını dijitalleştirmek için şu anda blokzinciri teknolojisi uygulayan bir şirket örneği olarak kullanıldı. Finboot CEO’suna göre, blockchain sayesinde Repsol polietilen gibi hammaddeleri üretimden üretilen plastik konteynere kadar takip edebilir.

2020 öngörülerine gelince, Perez piyasada şirketlerin hedeflerine uyum sağlayan birçok blokzinciri uygulamasının geliştirilmesini bekliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner