Yükleniyor...

Blockchain Teknolojisinin Lojistik ve Tedarik Zincirinde Uygulamaları

İşte lojistikte blok zinciri uygulamalarının faydalarını tanıyan ve bunu denemeye ve uygulamaya başlayan ilk uygulayıcılar.

Blockchain

İşte lojistikte blok zinciri uygulamalarının faydalarını tanıyan ve bunu denemeye ve uygulamaya başlayan ilk uygulayıcılar.

Blockchain teknolojisi dünyayı kasıp kavurdu. İnsanların çoğu blok zincirinin kripto para birimleriyle sınırlı olduğunu düşünürken, gerçek dünyadaki uygulama senaryoları sayısızdır. Devrim niteliğindeki teknoloji, dünyadaki her sektörü etkiliyor ve iş kurallarını yeniden yazacak. Lojistik sektörü, dünyadaki tüm işletmelerin belkemiğidir. Her geçen yıl katlanarak büyüyen trilyon dolarlık bir sektör. Blockchain, lojistik endüstrisinin manzarasını değiştirecek. IBM gibi şirketler, teknolojiye dayalı kurumsal yazılımlar ve sistemler denemeye başlarken, işletmeler blok zincirinin lojistikte getirdiği avantajları görmeye başladı. Dolandırıcılıkları önleyebilir, yanlışlıkları ortadan kaldırabilir, veri güvenliğini ve şeffaflığı artırabilir, verimliliği artırabilir ve harcamaları azaltabilir. Birkaç erken benimseyen, lojistikte blok zinciri uygulamalarının faydalarını kabul ediyor ve benzeri görülmemiş bir avantaj için denemeye ve uygulamaya başladı.

1. Envanter Takibi

Blockchain teknolojisi, farklı şirketlerin ürünlerini mikro seviyelerde bile takip etmelerini sağlayan verimli bir sistem oluşturmak için kullanılabilir.

Kim yaptı

Gıda perakendeciliği yapan birden fazla şirket, gıda maddelerinin izlenmesini sağlayan blok zincirine dayalı bir sistem geliştirmek için IBM ile ortaklık kurdu. İttifak, diğerleri arasında Walmart, Nestle ve Unilever’i içeriyor. Teknoloji, şirketin tek tek gıda maddelerini çiftliğe geri izlemesine izin verecek. Walmart, blok zinciri ile iki kez başarılı bir şekilde deney yaptı. Çin’deki domuz eti ve Meksika’daki mangoların kökenlerini takip etti. Ambrosus, envanter takibi için blok zinciri kullanan başka bir şirkettir.

Nasıl Faydalıdır

Bir meyveyi takip etmek nasıl faydalı olacak? Mikroorganizma ile enfekte olmuş ıspanağın hastalığı yaydığı on yıl önce ABD’deki E. coli salgınına geri dönün. Gelecekte benzer bir olay meydana gelirse, meyvenin enfekteli gruplarını belirlemek kolay olacaktır. Tüm stoğu yok etmeye gerek kalmayacak, sadece virüslü olanları. Bu tür olayları yönetmek ve hasarı sınırlamak için zaman çok önemlidir.

2. Nakliye

Dünyanın dört bir yanındaki kargo şirketleri, özellikle uluslararası teslimatı destekleyenler, blok zinciri teknolojisinin faydalarını kabul ediyor. Teknoloji, şirketin mevcut lojistik sürecini basitleştirirken her bir öğeyi izlemesine izin verebilir.

Kim yaptı

Dünyanın en büyük nakliye konteynırları operatörü olan Maersk, şimdiden blockchain ile deneyler yaptı. Hollanda Gümrükleri ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı ile birlikte, kargolarının uluslararası sınırlar boyunca hareketini takip etmek için bu teknolojiyi kullandılar. Maersk, küresel ticaret ortamını temelden değiştirecek son derece güvenli lojistik sistemler geliştirmek için şimdi IBM ile birlikte çalıştı.

Nasıl Faydalıdır

Sistemin mevcut lojistik süreçleri değiştirerek yük taşımacılığı yapan şirketlere milyarlarca dolar tasarruf sağlaması bekleniyor. Hataları azaltmaya, teslimat sürelerini iyileştirmeye ve ortaya çıkan maliyetleri düşürürken sahtekarlıkların tespit edilmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

3. Faturalandırma ve Ödemeler

Lojistikte büyük bir zorluk, faturalama ve ödemeler için verimli ve güvenli sistemler geliştirmektir. Blockchain, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin tanıtılmasıyla işlemleri etkin bir şekilde yönetme yeteneğini zaten göstermiştir.

Kim yaptı

Tallysticks, lojistik ve diğer işletmeler için faturalandırma ve ödemeleri idare edebilen blok zincirine dayalı bir platform geliştirdi. Akıllı sözleşmelere dayalı olarak, bir faturaya karşılık gelen bir ödemeyi otomatik olarak onaylar. Visa ayrıca blockchain çoğunluğuna atladı ve B2B Connect ödeme hizmetini başlattı.

Nasıl Faydalıdır

Güvenlik ve şeffaflığı sağlarken uluslararası sınırlar arasında ödemeleri basitleştirmeyi amaçlar. Ayrıca, aracıları dahil etmeden sahtekarlıkları önleyen ve hataları en aza indiren bir sistemin kurulmasını sağlar.

4. Orijinallik Doğrulaması

Lojistikte blok zinciri kullanmak sadece işletmeler için değildir. Nihai tüketiciler için avantajlıdır.

Kim yaptı

Everledger, elmasın kökeninin gerçekliğini belirleyen elmas endüstrisi için blok zincirinden yararlandı. Her bir elması izlemek için blok zinciri ve kriptografi kullanarak elmas işiyle uğraşanların yanı sıra tüketicilerin endişelerini giderir.

Nasıl Faydalıdır

Bir milyonun üzerinde elmasın dijitalleştirilmesiyle Everledger, elmas endüstrisinde güven ve güvenilirlik oluştururken sahte iddia tespitini iyileştirdi. Aynı zamanda, sahteciliği engeller ve insan ticareti sorunlarıyla tek seferde başa çıkabilir. Parıldayan kayanın her sahibi, elmaslarının kökenini bilerek iç huzuruna sahip olabilir. Everledger elmaslarda durmayı planlamıyor. Kaliteli şaraplar gibi yüksek değerli ürünlerle uğraşan diğer caddelere değer katıyor.

2
container terminal?Wharf, transport

5. Şeffaflığı Geliştirme

Lojistikte blok zinciri uygulamanın bir başka amacı da tedarik zinciri şeffaflığını geliştirmektir. Tedarik zincirlerini rahatsız eden büyük bir sorun, bilginin güvenilirliğidir ve Provenance, blok zinciri kullanarak bununla mücadele eden bir şirkettir.

Kim yaptı

Provenance, blok zincirine dayalı tedarik zincirleri için çeşitli vaka çalışmaları denedi. Endonezya’dan hindistancevizi ithal eden uluslararası bir marka ile işbirliği yaptı. Hindistan cevizi tedarik eden çiftçilerin adil tazminat almasını sağlayan bir sistem geliştirdi. Sistem, şirketleri sağladıkları bilgilerden sorumlu tutar ve tüketicilere doğru şekilde sunulmasına yardımcı olur. Şirketlerin iddialarına göre adil ticaret uygulamalarına girmelerini sağlar. Başka bir vaka çalışmasında Provenance, Endonezya’dan çiftçiler tarafından yakalanan Ton balığı balıklarını izledi. Proje, tedarik zincirinin farklı seviyelerinde çalışan acenteler arasındaki izleme bilgisi iletişimini geliştirmeyi amaçlıyordu. Proje, merkezi olmayan bir sistem kullanarak sağlanan verilerin doğrulanabilir ve izlenebilir olmasını sağlamıştır.

Nasıl Faydalıdır

Şeffaflık için blok zincir sistemlerini kullanmanın büyük bir avantajı, B2B lojistiğinin daha iyi görünürlük ve gelişmiş güvenilirlik sağlaması ve işletmeler arasında güven inşasına yardımcı olmasıdır. Ayrıca, faturalarla ilgili anlaşmazlıkları azaltacak ve denetim maliyetlerini düşürürken, işçilerin zemin seviyesinde sömürülmesini de önleyecektir. 

6. Adil Nakliye Pazarı Oluşturun

Blockchain, yük nakliyecileri istihdam etmek isteyen şirketler için adil bir pazar oluşturmak için kullanılabilir. Bazı malların dünya çapında nakliyesi iki düzineden fazla farklı nakliye şirketini gerektirdiğinden lojistikte şeffaflık bir zorunluluktur ve bu da ezici miktarda işleme neden olur. Blockchain, her bir tarafı sorumlu tutmaya yardımcı olacaktır.

Kim yaptı

ShipChain, blockchain ile lojistiği geliştirmek için çalışıyor. UPS’in yakın zamanda katıldığı ve nakliye endüstrisi için blok zinciri platformları geliştirmeyi amaçlayan BiTA’nın (Nakliye İttifakında Blockchain) bir üyesidir. Sistem, halihazırda kullanımda olan sistemlerle kolayca entegre olacak şeffaf blok zinciri sözleşmeleri platformunu kullanır. Hırsızlığı önlemek için farklı göndericiler ve taşıyıcılar arasında izlemeyi birleştirmeyi amaçlar. Tarafların mevcut yuvaları listeleyen bilgilere, yapılan maliyet tahminlerine ve teslimat için geçen süreye dayalı olarak bir nakliye yuvası için komisyonculuk yaptığı merkezi olmayan bir pazar oluşturacaktır.

Nasıl Faydalıdır

Bunun anlamı, yük taşımacılığının hem küçük hem de büyük şirketlerin bütçesi dahilinde olmasıdır. Fiyatlar arz ve talebe göre değiştiğinden, özellikle küçük şirketler adil bir anlaşma yapacaktır.

3

7. Anlaşmazlık Çözümü

Yük taşımacılığında en büyük sorunlardan biri gecikmiş veya yanlış yerleştirilmiş kargoların ihtilaflarının çözümüdür. Anlaşmazlıklar ortaya çıkıyor ve şirketler bu tür senaryolarda geleneksel olarak bağımsız denetçiler tutuyor.

Kim yaptı

BiTA’nın bir diğer üyesi olan FedEx, müşteri anlaşmazlıklarının çözümü için blok zinciri kullanmak için bir yan girişimde bulundu. Şirket, kayıtlarını güvenli bir şekilde saklamak için blok zinciri tabanlı bir defter kullanmayı planlıyor.

Nasıl Faydalıdır

FedEx, anlaşmazlıkların daha kolay çözülmesi için alımdan önce ve teslimattan sonra hem gönderen hem de alan taraflarla bilgi paylaşacaktır. Dolandırıcılığı caydırırken üçüncü tarafın çözüm ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x