Yükleniyor...

Blockchain Uygulaması İstismar Mağdurlarına Yardım Sunuyor

Blockchain insanlara faydalı olacak girişimlerde kullanılmaya devam ediyor.

Blockchain Uygulaması İstismar Mağdurlarına Yardım Sunuyor

Blockchain insanlara faydalı olacak girişimlerde kullanılmaya devam ediyor.

Hindistan’daki Me Too hareketi, geçen yıl popüler kişilerin cinsel istismar hikayelerini anlatmaya karar vermesiyle ilgi kazanmıştı. Hareket, Hindistan’da susturulan cinsel taciz mağdurlarının konuşmasını sağlamıştı.

Tabi ki, cinsel taciz kurbanı olmak ve bu hikayeyle ortaya çıkmak kolay bir şey değil. Kurbanların yaşadıkları travmayı anlatmaları gerekiyor. Ve bunu yapacak gücü bulduklarında dahi kubanlarıyla yüzleşmesi ya da hikayelerinin yalan gibi görülmesi ihtimali var. Bu tür senaryolardan kaynaklanan olumsuzlukların üstesinden gelmek için, Hindistan’daki cinsel taciz mağdurları artık Blockchain uygulaması olan Smashboard’dan yardım alabilecek.

Blockchain Uygulaması Smashboard nedir?

Smashboard web sitesinde, “istismar ile mücadele eden her cinsiyetten insan için özel özelliklere sahip alternatif bir sosyal medya ağıdır” ifadeleriyle tanımlanıyor.  Blockchain teknolojisi sayesinde Smashboard, kullanıcıların yaşadıklarını anlattıkları özel ve şifreli defterlerini oluşturmalarını ve güvenli bir şekilde çevrimiçi depolamalarını sağlıyor. Örneğin, Smashboard, kullanıcılara “günlük olarak veya şifreli bir kişisel alanda zaman damgalı kanıt olarak hizmet edebilecek” materyal toplama seçeneği sunuyor . Daha da önemlisi, uygulama cinsel istismar mağdurlarının yasal danışmanlar veya avukatlar bulmasına ve onlarla özel olarak etkileşime girmesine izin veriyor. Mağdurlar ayrıca feminist gazetecilerle bağlantı kurabilir ve hatta onlar için isimsiz bir ipucu bile bırakabilir.

Smashboard, bu özelliklerin hepsini anonim olarak sunmaktadır. Bu, cinsel istismar mağdurlarının gerçek isimlerini ifşa etmek zorunda kalmayacakları, böylece suçu rapor etmeleri konusunda rahat edebilecekleri anlamına geliyor. Bu özellik, tanı konmamış travma sonrası stres bozukluğu yaşayan ve cinsel istismara uğradıktan sonra yardım almaktan kaçınan mağdurlara çok yardımcı olacak. Blockchain özelliği platformda anonimlik sağlamaya yardımcı oluyor ve aynı zamanda cinsel istismar mağdurlarının suçun yaşandığı zamanı belirtmesini sağlıyor. Bu özellik, suçu yetkililere bildirirken mağdurlara yardım etmeyi amaçlamaktadır.

Daha Fazla Özellik Yolda

Smashboard uygulaması gelecekte cinsel taciz mağdurlarının ortaya çıkmasına ve suçu bildirmesine yardımcı olacak daha fazla özellik eklemeyi planlıyor. Örneğin, gelecek yıl kullanıcılara sigorta planı sunabilecek. Smashboard bu sigortanın şu anda tam olarak nasıl çalışacağı konusunda ayrıntılı bir bilgi vermedi ancak cinsel istismar mağdurlarına failleriyle mücadele ederken parasal destek almaları gerekebilir. Smashboard ayrıca gelecekte SMASH olarak adlandırmayı planladığı bir kripto para birimi çıkarmayı da planlıyor.

Bu kripto para birimi, feminist kampanyaların yanı sıra girişimleri finanse etmek için devreye girecektir. Ancak bu girişim, Hindistan hükümetinin tam olarak kripto para birimi dostu olmamasından kaynaklı olarak bir süre bekleyecek.

Şu anda Smashboard için başka bir engel, uygulamanın herkese ulaşamaması. Uygulama şu an sadece İngilizce, Fransızca ve İspanyolca ile sınırlı. Bu, uygulamanın Hindistan’da yerel dilleri konuşan cinsel taciz mağdurlarına ulaşamayacağı anlamına geliyor. Şirket bu duruma da çözüm bulmak için çalışmalarını yürütüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner