Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Blockchain Haberleri Blockchain Uygulaması İstismar Mağdurlarına Yardım Sunuyor

Blockchain Uygulaması İstismar Mağdurlarına Yardım Sunuyor

ABONE OL:google-news

Blockchain insanlara faydalı olacak girişimlerde kullanılmaya devam ediyor.

Hindistan’daki Me Too hareketi, geçen yıl popüler kişilerin cinsel istismar hikayelerini anlatmaya karar vermesiyle ilgi kazanmıştı. Hareket, Hindistan’da susturulan cinsel taciz mağdurlarının konuşmasını sağlamıştı.

Tabi ki, cinsel taciz kurbanı olmak ve bu hikayeyle ortaya çıkmak kolay bir şey değil. Kurbanların yaşadıkları travmayı anlatmaları gerekiyor. Ve bunu yapacak gücü bulduklarında dahi kubanlarıyla yüzleşmesi ya da hikayelerinin yalan gibi görülmesi ihtimali var. Bu tür senaryolardan kaynaklanan olumsuzlukların üstesinden gelmek için, Hindistan’daki cinsel taciz mağdurları artık Blockchain uygulaması olan Smashboard’dan yardım alabilecek.

Blockchain Uygulaması Smashboard nedir?

Smashboard web sitesinde, “istismar ile mücadele eden her cinsiyetten insan için özel özelliklere sahip alternatif bir sosyal medya ağıdır” ifadeleriyle tanımlanıyor.  Blockchain teknolojisi sayesinde Smashboard, kullanıcıların yaşadıklarını anlattıkları özel ve şifreli defterlerini oluşturmalarını ve güvenli bir şekilde çevrimiçi depolamalarını sağlıyor. Örneğin, Smashboard, kullanıcılara “günlük olarak veya şifreli bir kişisel alanda zaman damgalı kanıt olarak hizmet edebilecek” materyal toplama seçeneği sunuyor . Daha da önemlisi, uygulama cinsel istismar mağdurlarının yasal danışmanlar veya avukatlar bulmasına ve onlarla özel olarak etkileşime girmesine izin veriyor. Mağdurlar ayrıca feminist gazetecilerle bağlantı kurabilir ve hatta onlar için isimsiz bir ipucu bile bırakabilir.

Smashboard, bu özelliklerin hepsini anonim olarak sunmaktadır. Bu, cinsel istismar mağdurlarının gerçek isimlerini ifşa etmek zorunda kalmayacakları, böylece suçu rapor etmeleri konusunda rahat edebilecekleri anlamına geliyor. Bu özellik, tanı konmamış travma sonrası stres bozukluğu yaşayan ve cinsel istismara uğradıktan sonra yardım almaktan kaçınan mağdurlara çok yardımcı olacak. Blockchain özelliği platformda anonimlik sağlamaya yardımcı oluyor ve aynı zamanda cinsel istismar mağdurlarının suçun yaşandığı zamanı belirtmesini sağlıyor. Bu özellik, suçu yetkililere bildirirken mağdurlara yardım etmeyi amaçlamaktadır.

Daha Fazla Özellik Yolda

Smashboard uygulaması gelecekte cinsel taciz mağdurlarının ortaya çıkmasına ve suçu bildirmesine yardımcı olacak daha fazla özellik eklemeyi planlıyor. Örneğin, gelecek yıl kullanıcılara sigorta planı sunabilecek. Smashboard bu sigortanın şu anda tam olarak nasıl çalışacağı konusunda ayrıntılı bir bilgi vermedi ancak cinsel istismar mağdurlarına failleriyle mücadele ederken parasal destek almaları gerekebilir. Smashboard ayrıca gelecekte SMASH olarak adlandırmayı planladığı bir kripto para birimi çıkarmayı da planlıyor.

Bu kripto para birimi, feminist kampanyaların yanı sıra girişimleri finanse etmek için devreye girecektir. Ancak bu girişim, Hindistan hükümetinin tam olarak kripto para birimi dostu olmamasından kaynaklı olarak bir süre bekleyecek.

Şu anda Smashboard için başka bir engel, uygulamanın herkese ulaşamaması. Uygulama şu an sadece İngilizce, Fransızca ve İspanyolca ile sınırlı. Bu, uygulamanın Hindistan’da yerel dilleri konuşan cinsel taciz mağdurlarına ulaşamayacağı anlamına geliyor. Şirket bu duruma da çözüm bulmak için çalışmalarını yürütüyor.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar