Yükleniyor...

Ethereum Istanbul Güncellemesi Tamamlandı! Neler Değişti?

Beklenen Ethereum Istanbul güncellemesi 9069000 numaralı blokta 8 Aralık 2019'da TSİ 03:

Ethereum Istanbul

Beklenen Ethereum Istanbul güncellemesi 9069000 numaralı blokta 8 Aralık 2019’da TSİ 03:26’da gerçekleşti.

EIP 152, EIP 1108, EIP 1344, EIP 1884, EIP 2028 ve EIP 2200 olmak üzere toplamda 6 adet Ethereum Geliştirme Protokolü’nü içeren güncelleme etherscan.io’nun verilerine göre başarıyla tamamlanmış durumda.

Ethereum Istanbul Güncellemesi

Ethereum Istanbul Güncellemesi ile Neler Değişti?

Istanbul güncellemesi için 11 EIP önerilmiş ve 6 tanesi kabul edilmiştir; EIP-152, EIP-1108, EIP-1344, EIP-1844, EIP-2028, EIP-2200.

Istanbul’un getirdiği geliştirmeler ile DDoS saldırısına karşı sistem daha güvenli hale getirildi.

Güncelleme ile Equihash algoritmasını kullanan kripto paralar (Zcash gibi) ile Ethereum Blockchain’inin birlikte çalışabilmesi için altyapı oluşturuldu. 2019’un Devcon’unda da birlikte çalışma (interoperability) konuşulan konulardan birisiydi. Ethereum geliştiricilerinin ilk önceliği olmasa da, bazı Blockchain’lerin Ethereum ile birlikte çalışmak istediği biliniyor. Dünyanın her yerinde birlikte çalışma çözümleri üreten geliştiriciler var; Zcash de bunlardan bir tanesi. Asıl istenen, Zcash’in korumalı adreslerinin (takip edilemez) Ethereum’un akıllı kontratlarında kullanılabilmesi. Istanbul güncellemesi de bu konuda temel oluşturacak.

Opcode (operation code)’larda değişiklikler yapılarak zk-SNARKS ve zk-STARKS zero-knowledge (sıfır bilgi) gizlilik odaklı çözümler için ölçeklenebilirlik performansı artırıldı. Zero-knowledge şifrelemeyi özetlersek, kullandığımız servis sağlayıcıları sunucularında sakladığımız veriler hakkına bilgi sahibi olmamasıdır. zk-SNARKS ise kısaca Blockchain’lere gizlilik sağlamayı amaçlayan bir kriptografik tekniktir. Kripto paralar arasına Zcash bu tekniğin en geniş uygulama alanı diyebiliriz. Bu noktada belirtmekte fayda var ki, Zcash’in gizlilik çözümleri opsiyoneldir.

zk-STARKS ise daha sonra geliştirilmiş, benzer bir zero-knowledge şifreleme tekniğidir. Yapılan değişikliklerin büyük çoğunluğu ölçeklenebilirlik sorununa getirilecek çözümler ve gizlilik odaklı çalışmaları kapsıyor diyebiliriz.

Ethereum (ETH) Sahipleri Ne Yapmalı?

Yapılan açıklamalara göre önde gelen borsalarda, online cüzdanlarda ve Ledger, Trezor gibi donanımsal cüzdanlarda ETH tutan kişilerin yapması gereken hiçbir şey yok. Cüzdan sağlayıcınız kendi node’larını güncellemesi gerekiyor. Yine de ETH tuttuğunuz borsanın açıklamalarını okumanızı tavsiye ederiz.

Güncelleme sonrası yeni bir zincir oluşmayacak, Ethereum Blockchain’i daha önce olduğu gibi yoluna devam edecek. Bundan dolayı da yeni bir kripto para oluşturulmayacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner