Yükleniyor...

Bloomberg’e Göre Üçüncü Bitcoin Yarılanması Büyük Bir Ayı Piyasası Doğuracak

Bitcoin'in fiyatının mevcut performansı, yaklaşan yarılanmaya (halving) şüpheyle yaklaşılmasına neden oluyor.

Bitcoin Yarılanma

Bitcoin’in fiyatının mevcut performansı, yaklaşan yarılanmaya (halving) şüpheyle yaklaşılmasına neden oluyor. Bloomberg, Mayıs 2020’de gerçekleşecek Bitcoin blok ödülü yarılanmasının büyük bir ayı piyasası doğuracağı öngörüsünde bulundu.

“Söylentiyi satın al, haberi sat” finansal piyasalarda izlenen popüler bir stratejidir. Beklenti alıcıları piyasaya çeken bir katalizör gibidir ve beklenti arttıkça piyasaya girişler de artar, haber açıklandığında ise kar satışları gerçekleşir. Bu strateji de tam olarak buna dayanmaktadır. Bu konuda en somut örnek Bakkt’ın fiziksel teslimli vadeli işlemlerinin lansmanıdır ve bu, Eylül ayı sonlarında görülen Bitcoin’in fiyatındaki sert düşüşünün arkasındaki ana neden olarak kabul edilmektedir.

Bloomberg, aynı senaryonun 14 Mayıs 2020’de blok ödülünün 6.25 BTC’ye düşürüleceği büyük günde de yaşanacağını öngörüyor. Bitcoin fiyatı yarılanmadan sonra yükselişe geçmeyecek olursa birçok kripto para savunucusu hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu noktada Bloomberg, hayal kırıklığının ardından güçlü bir satış dalgasının geleceğini belirtiyor.

Yatırımcıların Sabırlı Olması Gerekiyor

Bitcoin’in fiyat geçmişine bakıldığında, önceki iki yarılanmadan hemen sonra fiyatın yükselmediği açık bir şekilde görülebilir.

28 Kasım 2012’de gerçekleşen ilk yarılanmadan sonra Bitcoin’in o dönemin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 32 dolara ulaşması yaklaşık dört ay sürdü. İkinci yarılanma 9 Temmuz 2016’da gerçekleşti ve yarılanmanın ardından kısa vadeli bir düşüş yaşandı. Bitcoin fiyatı yarılanmadan hemen sonra 660 dolardan 627 dolara düştü. Fiyattaki düşüş Ağustos ayında da devam etti ve Bitcoin’in fiyatı 460 dolara kadar geriledi. Boğaların üstünlük kazanması Ekim ayında gerçekleşti ve en büyük kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması 2017’nin sonunu buldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner