Yükleniyor...

Bloomberg: Kimse Bitcoin’i Kullanmıyor

31 Mayıs 2019 tarihli Bloomberg raporuna göre, borsalar dışındaki Bitcoin kullanımı son zamanlardaki fiyat artışına rağmen oldukça düşük bir seviyede.

Bitcoin Kullanımı

31 Mayıs 2019 tarihli Bloomberg raporuna göre, borsalar dışındaki Bitcoin kullanımı son zamanlardaki fiyat artışına rağmen oldukça düşük bir seviyede.

Bitcoin fiyatındaki son yükselişin kripto para endüstrisinin moralini yükseltmede büyük ölçüde yeterli olduğunu söylemek oldukça adil olacaktır. Grafikler yeşil mumların hakimiyeti altında ve kripto para birimine yönelik düşünceler son derece iyimser. Ancak, bu iyimserliğe karşın Bitcoin’in benimsenmesi, günlük hayatta kullanımı oldukça düşük.

Blockchain araştırma firması Chainalysis Inc.’in verilerini ele alan Bloomberg, 2019’un ilk dört ayında Bitcoin kullanımının sadece yüzde 1,3’ünün tüccarlardan geldiğini belirtiyor. Yani, şu anda 150 milyar dolara yakın piyasa değerine sahip olan dünyanın en büyük kripto para birimi henüz yeterli düzeyde kullanılmıyor..

Bitcoin kullanımının düşük olmasının nedenlerinde biri onun destekleyenlerden kaynaklanıyor. Bitcoin’i elinde tutan insanlar, onu günlük hayatta kullanmaktan ziyade dijital para birimini alıp, ellerinde tutma düşüncesindeler. Bununla birlikte, kripto para biriminin son derece volatiliteli olan doğası insanların bu şekilde hareket etmelerine neden oluyor.

Chainalysis’in üst düzey ekonomisti olan Kim Grauer Bloomberg’e şunları söyledi:

Bitcoin kullanımı sadece borsalardaki alım satım işlemlerinde görülüyor. Bu, Bitcoin’in en üst düzey kullanım durumunun spekülatif olduğu ve günlük ticarette Bitcoin kullanımının henüz gerçek olmadığını gösteriyor.

Bitcoin’in ticari işlemlerdeki kullanımı 2017 yılının sonunda Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında zirveyi gördü ve Bitcoin’in genel kullanımının yüzde 1,5’ini oluşturuyordu. Chainalysis’e göre, Bitcoin’in fiyatı düşmeye başladığında ve 2019’daki toparlanma öncesinde öncü kripto para biriminin ticari işlemlerdeki kullanımı yüzde 0,9’a kadar düştü.

Chainalysis, borsalarda Bitcoin işlemlerin bu yılın Ocak ve Nasan ayları arasında tüm Bitcoin kullanımının yüzde 89,7’sini oluşturduğunu belirtiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner