Yükleniyor...

Bitcoin Madencilik Zorluğu Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Bitcoin madencilik zorluğu yüzde 11'den fazla artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı.

Bitcoin Madencilik Zorluğu BTC

Bitcoin madencilik zorluğu yüzde 11’den fazla artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı. BTC.com’dan gelen veriler, Bitcoin madencilik zorluğunun 7.46T’ye ulaştığını gösteriyor. Bu rakam, Ekim 2018’in başlarında görülen bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7.45T’den daha fazla.

Bitcoin madencilik zorluğunun yeni en yüksek seviyeye ulaşması ağın hiç olmadığı kadar güvenli olduğu anlamına geliyor. Zorluk, madencilerin ağdaki yeni bir bloğu çıkarmak için gereken kriptografik denklemleri çözmeleriyle ilişkili.

Madencilik Zorluğundaki Artış Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin BTC Madencilik Zorluğu

Madencilik zorluğundaki yeni tüm zamanların en yüksek seviyesi 2018’in sonunda ana akım medyanın insanlara empoze etmeye çalıştığı korkunun işe yaramadığını gösteriyor. Ana akım medyanın yaymaya çalıştığı asılsız korkular 2018’deki Bitcoin Cash (BCH) hard fork’u ile daha da şiddetlenmişti. Nitekim işler tümüyle tersine dönmüş durumda.

30 Mayıs Perşembe günü Bitcoin hash rate’i de tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru gidiyor. Bitcoin ağından gelen bu etkileyici veriler ağdaki etkinliğin arttığı anlamına geliyor ve bu Bitcoin fiyatının yüzde 80’den daha fazla düştüğünün görüldüğü 15 aylık uzun bir ayı piyasasından sonra gelen önemli bir adım.

Ham ağ hash rate hem de madencilik zorluğundaki artış Bitcoin boğa piyasası hissini destekliyor. Bitcoin fiyatı ağırlıklı olarak hash rate ve madencilik zorluğu ile aynı yörüngede hareket etme eğiliminde. Bitcoin ağındaki artan etkinlik fiyatın yükseleceğinin en güçlü habercisi. Bitcoin boğası Max Keiser Perşembe günü attığı bir tweet’te benzer bir gözleminden söz etti:

Daha büyük oyuncular hareketlerini yaparken (denerken) hash rate yükselir, madencilik zorluğu artar ve fiyat yükselir. 100.000 dolar, işte geliyoruz.

Bitcoin, dün, 9.000 dolar direncini kırmayı denedikten sonra sert bir şekilde düşüşe geçti ve 8.100 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu düşüş analistlerin beklediği bir fiyat düzeltmesiydi ki kripto para piyasasındaki bu tip fiyat hareketleri oldukça normal olarak değerlendirilmektedir.

Bitcoin fiyatı 2017’deki boğa koşusu sırasında sekiz kez geri çekilmiş, en sonunda ise 20.000 dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner