Yükleniyor...

BNB Chain Hack Olayı, BNB Fiyatı Saldırıdan Nasıl Etkilendi? BNB Coin Analizi

Binance Chain Saldırıya Uğradı Hackerlerin bu seferki hedefi Binance Chain oldu.

Binance Chain Saldırıya Uğradı

Hackerlerin bu seferki hedefi Binance Chain oldu. Binance Chain ağındaki BSC Token Hub’a saldıran hackerlerin gerçekleştirdiği siber saldırı sonrası 100 milyon dolar değerinde BNB çalındığı bildirildi. 

Yaşanan bu güvenlik istismarı BNB işaret zinciri ve BNB ana zinciri arasında köprü görevi gören BSC Token Hub üzerinde gerçekleşti. Saldırı sonrası Binance CEO’su Changpeng Zhao, yaptığı açıklamada Binance Smart Chain ağının hızlı şekilde askıya alınarak durumun kontrol altına alındığı belirtirken, kullanıcıların varlıklarının güvende olduğunu ve çalınan tüm fonların tazmin edileceğini söyledi. Yapılan ilk açıklamalara göre 100 ila 110 milyon dolar değerinde BNB’nin çalındığını duyuran Binance güvenlik ekibi, çalınan fonlardan 7 milyon doların kurtarıldığını açıkladı.

Binance Ağı Aktif Hale Getirildi

Dün gece saatinde güvenlik amacıyla askıya alınan BNB Chain bu sabah aktif hale getirildi. Ağı aktifleştirme çalışmaları, tüm doğrulayıcılardan BSC’yi geçici olarak askıya almalarını istenerek başlatıldı. Daha sonra da saldırının kontrol altına alındığı ve fonların güvende olduğu açıklaması yapıldı. Tüm bu gelişmelerin ardından Binance’ten node’lara güncelleme çağrısı geldi. BNB Chain, bu sabah saatlerinde node yükseltmesi planlanabilmesi için BSC doğrulayılarının kendileriyle iletişime geçmelerini istedi. Daha sonrasında yapılan duyurunun ardından ise tuzla çalışmalarını sürdüren Binance ekibi, BNB ağının sorunsuz çalıştığını açıkladı. 

Saldırı Nasıl Gerçekleşti?

Saldırgan ilk olarak dün akşam saat 19:55 civarında bir aktarıcı olarak devreye giriyor. 2 yıldır aynı bloğu kullanan hacker, son derece eski bloklardan birinde büyük bir mevduat başlattığını gösteren merkle kanıtını onaylıyor. Merkle kanıtını nasıl doğruladığı ise henüz bilinmiyor. Saldırının en kritik bölümlerden biri ise saldırganın ağı 2 defa Bridge’e 1 milyon BNB göndermeye ikna etmiş olması. Araştırma raporlarına bakıldığında Binance Bridge üzerinde saldırganın rastgele mesajlar oluşturmasına izin verebilecek bir hata olduğu ortaya çıkıyor. Saldırıyı inceleyen kripto araştırmacısı Samczsun’a göre bu saldırının sadece iki mesaj atması büyük bir şans. Aksi takdirde hasar çok daha büyük olabilirdi. 

BNB Fiyatı Saldırıdan Nasıl Etkilendi?

Hack saldırısının duyurulmasının ardından BNB Fiyatı da doğal olarak olumsuz yönde etkilendi. 22 Eylül’den bu yana olumlu bir hareket göstererek 300 dolar sınırına kadar yükselen BNB, saldırı sonrası %4’ün üzerinde satış görerek 280 doların altına düştü. Hack olayı sonrası fiyatta gerileme yaşayan tek kripto para birimi BNB olmadı. Saldırının yarattığı panik havası sonrası Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıklarda da düşüşler gözlemlendi. 

BNB Fiyat Analizi

Saldırı sonrası fiyatında kayıplar yaşayan BNB için destek ve direnç noktalarına göz gezdirdiğimizde ilk destek seviyesini 278 dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz. Yaşanacak daha fazla değer kaybında ise 270 dolar ve 256 dolar seviyeleri destek olarak karşımıza çıkacaktır. BNB fiyatının iyileşmesi durumunda ise karşılaşacağı direnç seviyeleri sırasıyla 290 dolar, 300 dolar ve 316 dolar olarak gözüküyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner