Yükleniyor...

NFT Nasıl Mint’lenir?

Blockchain dünyasının en popüler ürünlerinden biri olan NFT'lerin nasıl işlediği ve neyi temsil ettiği merak konusu.

NFT Ucretsiz Nasil Mintlenir

Blockchain dünyasının en popüler ürünlerinden biri olan NFT’lerin nasıl işlediği ve neyi temsil ettiği merak konusu. Merak edilenlerden biri ise NFT nasıl mint’lenir sorusu oluyor.

Bu bağlamda kendi NFT’sini üretmek ama bunu bir platformda sergilemek isteyen kullanıcılar için bu yazımızda “NFT Nasıl Mintlenir?” sorusunun cevabını derledik.

NFT Nasıl Mint Edilir?

NFT’ler, başka hiçbir şeyle değiştirilemeyen mülkiyeti temsil eden benzersiz dijital veri paketleri olan, değiştirilemez kanıt araçlarıdır. NFT’ler müzik, eskizler, sanat eserleri veya çizimler gibi dijital herhangi bir şey olabilir. Ancak bu günlerde en büyük heyecan, dijital sanat satmak için teknolojiyi kullanmak olarak tanımlanabilir.

NFT üretimi, satın alınabilir hale getirmek için token’ınızı bir Blockchain’de benzersiz bir şekilde yayınlama sürecidir. Basit bir ifadeyle, dijital dosyanızı bir Blockchain’de, örnek olarak Ethereum’a ekleyerek satın alınabilen veya satılabilen dijital bir varlığa dönüştürmektir.

Blockchain’ler, herhangi bir merkezi otoriteye ait olmayan merkezi olmayan ağlardır. Madenciler, kendi bilgi işlem güçlerini ve kaynaklarını kullanarak yaratıcıların NFT’lerini sürdürürler ve karşılığında bir teşvik olarak gas ücretleri kazanırlar.

nft

Daha yüksek gas ücretlerinin üstesinden gelmek için, bir NFT’nin Blockchain dışında mevcut olduğu ve yalnızca bir satıştan sonra basıldığı “lazy minting” deneyebilirsiniz. Bu, bunun yerine alıcılar tarafından karşılandığı için gaz ücreti ödemeniz gerekmediği anlamına gelir. NFT yaratıcılarının NFT’leri ücretsiz olarak mint’lemek için en çok tercih ettiği NFT pazarlarından bazıları OpenSea ve Rarible’dır. Mintable, daha az popüler bir platform olsa da, gas ücreti olmaksızın NFT’ler oluşturan “Kolay” seçeneğiyle NFT’leri ücretsiz olarak basmanıza da olanak tanıyan bir platformdur.

OpenSea

OpenSea, Blockchain’de depolanan varlıklar biçimindeki herhangi bir dijital ürünü alıp satabileceğiniz NFT’ler için ilk ve en büyük pazar yeridir. Yaratıcılar, alıcılar ve satıcılar için pazarı büyütmeye odaklanan Ethereum, Polygon ve Solana gibi birden fazla Blockchain ağını destekler.

OpenSea’de bir NFT oluşturmak ücretsizdir, ancak onu satmak ise ücretsiz değildir. OpenSea pazarı, platformda NFT’leri satmadan önce satıcılara iki fiyat uygular. Bir hesap başlatılırken ilk ücret, 70 ila 300 dolar arasında fiyatlandırılır. OpenSea’nin NFT’ye erişmesini sağlamak için 10 ila 30 dolar arasındaki ikinci ücret gereklidir. Bu platform, NFT yatırımcıları tarafından en çok güvenilen ve tercih edilenler arasındadır. OpenSea’de ücretsiz NFT oluşturabilir ancak satamazsınız.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner