Yükleniyor...

Bored Ape Yacht Club Nedir?

Kripto varlıkların farklı bir uzantısı olarak görülen NFT’lerin popülerliği gün geçtikçe artıyor.

Bored Ape Yacht Club

Kripto varlıkların farklı bir uzantısı olarak görülen NFT’lerin popülerliği gün geçtikçe artıyor. Dijital sanat eserlerine biçilen değerler milyon dolarları buluyor. Bored Ape Yacht Club, ilk akla gelen NFT içerik platformlarından biri. Maymun avatarlarından oluşan bu NFT’ler oldukça yüksek takipçi kitlesine sahip.

2021 yılında patlayan NFT avatarlarının her biri milyonlarca dolardan alıcı buldu ve milyarlarca dolar değerinde toplu işlem hacmi sağladı.

2017 yılında kurulan CryptoPunks, OG Ethereum NFT’leridir. CryptoPunks’tan ilham alan Bored Ape Yacht Club ise büyük projeler arasında yer alıyor.

CryptoSlam’den gelen verilere göre Bored Ape NFT’leri, 750 milyon dolardan fazla işlem hacmi üretti. Sporcular, sanatçılar ve birçok farklı sektörden insanlar Twitter profil fotoğraflarını satın aldıkları NFT avatarı olarak değiştirdi.

Bored Ape Yacht Club, Mutant Ape Yacht Club ve Bored Ape Kennel Club hakkında bilmeniz gerekenler ve bunları nasıl satın alacağınız.

Yuga Labs tarafından geliştirilen Bored Ape Yacht Club, Ethereum blok zincirinde NFT olarak basılan 10.000 dijital resimden oluşan bir koleksiyon. Alıcılar, birbirinin farklı, rastgele oluşturulmuş özelliklere ve aksesuarlara sahip, sıkılmış görünen maymun resmine sahip olur.

Bored Ape Yacht Club, Pudgy Penguins ve 0N1 Force dahil olmak üzere son zamanlarda ortaya çıkan birçok popüler NFT avatar koleksiyonu vardır. Ancak Bored Apes, hevesli bir koleksiyoncu kitlesi yakaladı, ayrıca birçok avantajları da var.

Onları bu kadar özel kılan ne?

Bored Ape Yacht Club özel bir topluluk veya sosyal organizasyon olarak karşımıza çıkar ve bu NFT’lerden birine sahip olmak kulüp üyeliğinin kilidini açar. Kullanıcılara, örneğin ünlüler de dahil olmak üzere diğer sahiplerin takıldığı ve sohbet ettiği özel bir Discord sunucusuna erişim sağlar. Alıcılar giderek daha da tanıdık olan avatarların bir tür dijital kardeşliği birleştirdiği sosyal medyada bir araya gelme eğiliminde olur.

Bir Bored Ape NFT’sine sahip olmak, daha sonra önemli miktarlarda yeniden satılabilen ek NFT koleksiyonlarına erişmenizi sağlar. Yuga Labs önce Bored Ape sahiplerine ücretsiz Bored Ape Kennel Club köpek NFT’leri sundu ve sonra bir Mutant Ape Yacht Club imajı oluşturan ücretsiz “mutant serum” NFT’leri yayınladı. NFT’ler ve avantajlar için bir kere ücret ödeyip abone olup tüm bu avantajlardan yararlanılabilir.

Bored Ape Yacht Kulüp maymunları nasıl satın alınır?

Bored Ape Yacht Club NFT’leri, özellikle OpenSea olmak üzere NFT platformları aracılığıyla edinilebilir. Fore Ape Yacht Club, Fore Ape Kennel Club veya Mutant Ape Yacht Club OpenSea üzerinden tüm koleksiyonu görüntülemek için proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bazıları sabit bir fiyatla satışa çıkarken, diğerleri açık artırmaya konulabiliyor. Siteden NFT satın almak için MetaMask gibi bir Ethereum cüzdanına ve Ethereum gaz işlem ücretini karşılamak için ETH’ye ihtiyacınız olacak.

Nisan 2021’den beri piyasada olan Bored Ape Yacht Club, yayınlandığı tarihte CryptoPunks’tan sonra işlem hacmi açısından, ikinci en popüler profil resmi NFT koleksiyonu oldu.

Bored Ape Yacht Club NFT’lerini sosyal medya avatarı olarak kullanan çok fazla tanınmış insan var. Üç kez NBA şampiyonu olan Stephen Curry, Ağustos 2021’de 180.000 dolar değerinde Ethereum satın aldı. NBA yıldızları Josh Hart ve Tyrese Haliburton’ın yanı sıra NFL oyuncuları Dez Bryant ve Von Miller’ı da NFT’ye sahip sporcular listesine katıldı. The Chainsmokers, Waka Flocka Flame ve Jermaine Dupri gibi müzisyenler de Apes’e sahipler.

Arizona Iced Tea de bir Bored Ape Yacht Club NFT’si satın aldı ve pazarlama malzemesi olarak kullandı.

Yuga Labs, mevcut Bored Ape sahiplerine ücretsiz bir Mutant Ape NFT’si olan “mutant serum” verdi. Bunun yanı sıra, herkesin 3 ETH karşılığında satın alabileceği 10.000 yeni Mutant Ape yayınladı. Tüm koleksiyon, Ağustos 2021’in sonlarında bir saat içinde tükendi ve bu süreçte 96 milyon dolar kazandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner