Anasayfa Borsalar Borsanın Sahte İşlem Hacmi Hapis Cezası Getirdi

Borsanın Sahte İşlem Hacmi Hapis Cezası Getirdi

Koreli haber kuruluşu Blockinpress’in haberine göre, Güney Kore merkezli kripto para borsası olan Komid’in iki büyük yöneticisi hapse mahkum edildi. İki yönetici de borsadaki işlem hacimlerini tahrif etmekle suçlandı. Komid CEO’su Choi Hyunsuk, suçlanan kişilerden biri. Dolandırıcılıktaki rolü için üç yıl hapis cezası verilirken, diğer yönetici In-House Müdürü Park Mo da iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sahte Hesaplar ve Sahte Emirler

Choi ve ortağının borsada beşin üzerinde hesap oluşturdukları bildirildi. Bu hesapları emir girişi yapmak için kullanıyorlardı. Girilen emirlerle günlük işlem hacminin şişirilmesi amaçlanıyordu. Choi ayrıca büyük ticari emirler vermek için bir kripto para birimi bot uygulaması geliştirmek ve platforma entegre etmekle suçlanıyor. Bu şekilde, yatırımcılar, platformun içinden geçen yüksek bir ticaret hacmine sahip olduğuna inandırıldılar. Skandalın ortaya çıkması sonrası her iki yetkili daha sonra dolandırıcılık, maddi suistimal ve zimmete geçirme suçundan yargılanarak tutuklandı.

Savcılık ofisinden edininen bilgiye göre, iki kişinin platformda 5 milyon işlem yaptığı ve borsa müşterilerine günlük işlem hacmindeki artışın doğal olduğu izlenimi verilmeye çalışıldı. İkilinin yaptıkları dolandırıcılık girişimi sonrasındaki kazançları ise 45 milyon dolar. Davanın hakimi, Choi’nin uzun zamandır sayısız kurban için sahtekarlık yaptığını ve endüstriyi daha iyi takip etmemelerinden dolayı mali makamları sorumlu tuttuğunu söyledi.

En güncel gelişmeleri Telegram grubumuzdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik'te yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Buradaki yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

Yorum Yapın

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları