Yükleniyor...

Ertelenen Ethereum Constantinople Güncellemesinin Tarihi Belli Oldu

Ertelenen Constantinople ağ güncellemesi Ethereum için birkaç probleme neden oldu.

Ethereum Constantinople Güncellemesi 1

Ertelenen Constantinople ağ güncellemesi Ethereum için birkaç probleme neden oldu. Bu sorunlardan biri Hard Fork’un sanki gerçekleşmiş gibi resmi olamayan Constantinople zincirinde madencilik faaliyeti yürüten önemli bir madenci grubuydu. Diğer sorun, sunulan iyileştirmelerin yanı sıra düşük işlem ücretleri için güncelleme işlemine nasıl devam edileceğiydi. Cuma günü Ethereum geliştiricilerinin düzenlediği toplantıdan sonra, Ethereum Constantinople güncellenmesinin ertelenmesine, “reentrancy bug” kaynağını kaldırmaya ve EIP-1283 ile ilgili tüm kod değişikliklerinin yapılmasına karar verildi.

Güncelleme İsmine Odaklanmayalım

Güncelleme 6 hafta sonrasına ertelendi. Constantinople güncellemesinin ikinci versiyonu ağa 27 Şubat’a kadar verilmeyecek. Yukarıdaki videoda güncelleme için tartışılan hedef Ethereum bloğu 7280000. blok. Güncellemenin ertelenmesine neden olan ilk güvenlik açığı geliştiricilere ve kripto para topluluğuna ciddi şekilde zarar verdi. Tüm ağın bir sonraki planlanan Hard Fork’a ulaşmasını sağlamak için iki fork stratejisi ele alındı. Bazı Ethereum madencileri sahte bir Ethereum Constantinople zincirinde madencilik yapmaya devam ediyor ve bu nedenle, mevcut yazılıma net bir şekilde yükseltilmesi için özel işlem yapılması gerekiyor. Ayrıca toplantıda Constantinople yerine başka bir ismin kullanılması konusu tartışıldı, ancak herhangi bir değişiklik kararı alınmadı.

Ethereum Constantinople güncellemesinin hızla gerçekleştirilmesi Vitalik Buterin’in fikriydi. Buterin, yaklaşan zorluk bombası nedeniyle yeni güncellemenin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesinin iyi bir fikir olacağını düşünüyordu. Zorluk bombası, kullanıcılar için mutlaka farkedilebilir bir etmen olmasa da Ethereum ağı üzerindeki gerçek blok süreleri üzerinde bir etkiye sahip olacak. Güncellemenin altı hafta sonrasına ertelenmesinin gerçekçi ve adil olduğu sonucuna varıldı. Güncelleme, EIP-1283 ile ilgili kodun kaldırılmasından daha fazlasını sunacak. Ethereum müşteri cüzdanlarını kullanmaya devam etmek için son güncellemenin bir parçası olacaklar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner