Yükleniyor...

Boson Protocol (BOSON) Nedir?

Boson Protocol, e-ticaret işlemleri için tasarlanmış merkeziyetsiz bir platformdur.

Boson protocol nedir

Boson Protocol, e-ticaret işlemleri için tasarlanmış merkeziyetsiz bir platformdur. Metaverse ve gerçek dünya arasında veri tabanına bağlı olarak bir ticaret arayüzü oluşturmayı hedeflemektedir.

Boson Protocol Nedir, Nasıl Çalışır?

Metaverse ve gerçek dünya arasında veri tabanına bağlı olarak bir ticaret aracı olmayı hedefleyen Boson Protocol, 2019 yılının Mart ayında kurulmuştur. Ticareti tekelsizleştirmek ve daha demokratik bir hale getirmek için bir dizi özel uygulamanın geliştirilmesine fon sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca Boson protocol, merkeziyetsiz bir ticaret ekosistemini mümkün kılmayı hedeflemektedir. Hedeflerini oyun teorisi ile kodlanmış NFT’leri kullanarak fiziksel varlıklar için dijital hakların kullanılmasını otomatikleştiren, açık tokenize edilmiş bir ekonomi ile sağlamaktadır.

Boson Protocol, e-ticaret’in geleceğin gezegeni olarak görülen Metaverse üzerinden daha kolay ve daha güvenli olarak yapılmasını amaçlamaktadır. Kısacası, Boson Protocol, e-ticaret dünyasına yepyeni bir model sunmaktadır. Bunun yanı sıra e-ticaret verilerinin güvenli, gizliliği koruyan bir şekilde toplanmasını savunur ve gönüllü veri paylaşımı bulunmaları karşılığında kullanıcılarına parasal faydalar sunmaktadır. Boson Protocol, Ocean Protocol’ü kullanarak bir Web 3.0 ticari veri pazarı oluşturmaktadır.

Söz konusu pazar, bilgi alıcılarının tüketici davranışları hakkında bilgi edinmelerine ve iş stratejilerinin derinlemesine analizlerini yapmalarına yardımcı olmaktadır. Boson, ticarete dahil olan tarafları, dürüst davranmaya teşvik etmek için oyun teorisi kavramları kullanılarak tasarlanmıştır. Boson’u diğerlerinden ayıran temel özelliği de bu olmuştur. Platform bir tür sıralı oyun olarak inşa edilmiştir. Anlaşmazlıkların çözümünü otomatikleştiren ve kayıpları azaltan iki taraflı bir para yatırma yapısına sahiptir.

BOSON Coin nedir

BOSON Coin Nedir?

Boson Protocol’ün yerel kripto para birimi BOSON Coin’dir. 7 Nisan 2021 tarihinde Gnosis Auction üzerinden farklı bir açık arttırma usulü ile piyasaya sunulmuştur. Temel amacı, merkezi olmayan e-ticarettir. BOSON Coin’in üç kullanım alanı mevcuttur. Bunlar; Yönetişim, Staking ve Teşvik’tir.

Yönetişim alanında BOSON Coin, protokolü yönetmek, fon ihracı ve protokol değişikliklerinde fikir birliği oluşturmak için kullanılmaktadır. Protokolün yönetiminde kullanıcılara söz hakkı verilmiş olur.

Staking alanında BOSON Coin, stake etmek için kullanılmaktadır. Dolaşımdaki arzının azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca ağ ücretlerinin azaltılmasını da sağlamaktadır.

Teşvik alanında BOSON Coin, ekosistemin katılımcılarını teşvik etmek için kullanılmaktadır. Örnek olarak; kullanıcıalrın verilerini paylaşmaları durumunda BOSON Coin ile bir gelir elde edebilmektedir.

Avantajları

  • Gelecek için yüksek kazanç potansiyeli sunmaktadır.
  • Merkeziyetsiz anında ticaret için protokole bağlanmak mümkündür.
  • Metaverse ile gerçek dünya arasında yakın zamanda iyi bir köprü kuracağı düşünülmektedir.

BOSON Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Boson Protocol’ün yerel kripto para birimi olan BOSON Coin birçok farklı kripto para borsasında listelenmektedir. Bunlara örnek olarak; KuCoin, Bitfinex, Uniswap (V3), Huobi, Gate.i.o, Binance.US, Crypto.com Exchange gibi platformlar verilebilir. BOSON Coin satın almak isteyen yatırımcılar öncelikle bu borsalardan birine üye olmalıdır. Hesap oluşturulmalı ve kimlik doğrulanmalıdır. Tüm bilgiler eksiksiz girildikten sonra, alım satım sayfası üzerinden istenilen miktarda BOSON Coin satın alınabilir. Satın alınan BOSON Coin’ler, işlemlerde kullanılabilir ya da daha sonra kullanılmak üzere güvenli cüzdanlarda saklanabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner