Yükleniyor...

ARPA Coin Nedir?

ARPA Chain, gizliliği koruyan bir hesaplama ağı olarak çalışmak üzere oluşturulan bir Katman-2 ölçeklendirme çözümüdür.

arpa

ARPA Chain, gizliliği koruyan bir hesaplama ağı olarak çalışmak üzere oluşturulan bir Katman-2 ölçeklendirme çözümüdür. Nisan 2018’de kurulan ARPA’nın amacı, veri yardımcı programını mülkiyetten ayırmak ve veri kiralamayı mümkün kılmaktır.

Bu hedef doğrultusunda MPC protokolü, her bir tarafın veri girişini gizli ve güvenli tutarak veri sinerjisi çıkarmanın yollarını arayacak özellikte geliştirilerek ARPA Chain’in amacına ulaşması hedeflenmiştir.

ARPA coin ARPA Chain’in yerel token’ıdır. Ethereum ağı üzerinde çalışmaktadır. Hesaplama maliyetini, veri kiralamayı, model kullanım ücretlerini karşılamak ve değer göndermek için kullanılmaktadır. Token sahipleri, veri için ödeme yapmak veya hesaplama gücü özelliğini kullanabilmektedir. Ek olarak alanı kiralamak dahil olmak üzere ağın tüm özelliklerine ve işlevlerine erişebilmektedir.

ARPA Chain, özel bir blok zinciri, yardımcı program token’ından oluşmaktadır. Buna ek olarak birden çok tescilli sistemden oluşmaktadır. Ağ, blok zincirleri birbirine bağlamak ve ağı güvenceye almak için bir köprü olarak proxy akıllı sözleşmelerinden yararlanır. Ağ yapısı node’lar, sağlayıcılar, tüketiciler ve destekçilerden oluşmaktadır.

arpa 1

Arpa Coin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kullanıcı kimliği ve özel verilerinin ifşa edilmeden veri kiralamayı güvenli kılması, hassas veri saklama çözümü gerektiren çok sayıda sektör için ARPA Chain’i öne çıkarır.
  • DAPP geliştiricileri için verimli ve mahremiyet tabanlı akıllı sözleşmeler çözümleri sunar.
  • Bireyler ve işletmeler için gizlilik tabanlı kiralama hizmetleri sunarak hitap ettiği sektörleri genişletir.
  • Computational sharding ile ölçeklenebilir bir altyapı kazanmıştır.
  • Binance, Coinbase ve daha pek çok büyük kripto para borsalarında ARPA Coin listelenir.

Arpa Coin dezavantajları ise şöyledir:

  • Fiyatlarda görülen aşırı volatilite nedeniyle güvenli ve risksiz yatırım aracı arayan yatırım kitlesinin ARPA Coin’i listelerinden çıkarması olasıdır.
  • 2 milyar ARPA Coin olarak belirlenen maksimum arzın enflasyonist olduğu söylenebilir.
  • Saldırı, çalınma ve hack riskine karşı token’in donanım cüzdanda saklanması gerekebilir.

ARPA Coin popüler olan bir çok kripto para borsasında listelenmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner