Yükleniyor...

Brezilya’dan Kripto Düzenleme Hamlesi

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, merkez bankasının kripto şirketlerini düzenlemeyi amaçlayan bir yasayı imzaladı.

Brezilyada Emlak Vergilerinde Dijital Varlik Odemesi Kabul Edecek

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, merkez bankasının kripto şirketlerini düzenlemeyi amaçlayan bir yasayı imzaladı.

Brezilya, kripto düzenlemeleri için adım atan ülkelerden biri oldu. Devlet başkanının imzaladığı yasa ile Brezilya‘daki kayıtlı kripto şirketleri merkez bankası düzenlemelerine tabi olacak.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio, Merkez Bankasının Kripto Şirketlerini Düzenleyeceyi Bir Yasaya Onay Verdi

Devlet başkanının imzaladığı kararname, merkez bankasına sanal varlık hizmet sağlayıcılarını düzenleme ve denetleme yetkisi verirken, menkul kıymetler düzenleyicisi olan Comissão de Valores Mobiliários (CVM) tarafından sınıflandırılan birçok token projesinin işlem görmeye devam etmesini sağlıyor.

brezilya 4

Bu yasa, Aralık 2022’de kabul edilen bir yasa kapsamında kripto para birimleri için yasal bir çerçeve oluşturmayı amaçlıyor. Kararname, Brezilya Merkez Bankası’na sanal varlık hizmet sağlayıcılarını düzenleme ve denetleme yetkisi verirken, CVM’nin menkul kıymetler olarak sınıflandırdığı birçok token projesinin denetimini sürdürmesine izin veriyor. Kararname, 20 Haziran’da yürürlüğe girecek ve tüketici koruması ve mali suçlarla ilgili yasaları etkilemeden belirli düzenlemeleri içeriyor.

Brezilya, Güney Amerika’nın en büyük pazarlarından biridir ve kripto ticareti için uygun bir düzenleyici çerçeve oluşturma hedeflemektedir. Ülkede Mercado Bitcoin gibi kripto borsaları faaliyet göstermekte ve Cryptocom ve Bitso gibi lisanslı yabancı ödeme sağlayıcıları bulunmaktadır. Ayrıca, ABD kripto borsası Coinbase, Brezilya‘daki kullanıcılara hizmet sunmak için yerel firmalarla iş birliği yapma planlarını duyurmuştur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner